موسسه حقوقی عدل محمد حسنی
گردآوری و ارائه مطالب متنوع و سودمندحقوق خصوصی
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
- ۱۳۸٩/٩/٢٧

 

آیت الله محمد هادی معرفت:

شیخ الطائفه ابوجعفر محمد بن الحسن طوسی متوفای (5460) در کتاب خلاف می گوید:  لایجوز  ان تکون المراه قاضیه فی شیء من الاحکام. و به قال الشافعی و قال ابوحنیفه یجوز ان تکون قاضیه فی ما یجوز ان تکون شاهده فیه وهو جمیع الاحکام، الا الحدود و القصاص و قال ابن جریر: یجوز ان تکون قاضیه فی کل ما یجوز ان یکون الرجل قاضیا فیه لانها تعد من اهل الاجتهاد.


ادامه مطلب ...
- ۱۳۸٩/٩/٢٢

نگاهى برقوانین جزا دراسلام / گفتگو با دکتر محقق داماد 

((حدود، قصاص، تعزیر))

نویسنده : دکتر محقق داماد

خوانندگان گرامى اگر نسبت به گفتمان فقهى - تخصصى ما در فصلنامه پیشین تعلق خاطرى داشته باشید، مستحضرید که بحث ما در نشست گذشته، طرح یک سلسله موضوعات عمده با محوریت فقه شیعه بود، که به تعیین بعضى از راهکارهاى اساسى و محمود، و دستیابى به شیوه‏هاى اصیل و معقول در فرایند عملکرد فقهاى عظام شیعه منتهى گردید، و با برخوردارى از نظرات صائب فقیه اندیشمند جناب استاد دکتر محقق داماد مباحثى چند از قبیل پیشینه فقه شیعه، سیر تحولات و پویایى در آن، روند حرکت به سوى عقلیگرایى از سوى فقهایى بزرگ همچون شیخ طوسى، علامه حلى، شیخ انصارى ... و نیز تلاش فقهاى عظام در تفریع فروع بر مبناى اصولِ وارد از سوى ائمه معصومین علیهم‏السلام و نحوه استخراج قواعد اصطیادى روشن و مبرهن گردید.

اکنون چنانچه وعده کرده بودیم در فرصتى دیگر با حضور ایشان به طرح سؤالاتى دیگر در زمینه فقه جزایى اسلام و ارزیابى نقاط قوت و برترى آن نسبت به حقوق سایر ملل، و نیز به بررسى اصول و مبانى در نظام جزائى اسلام پرداختیم. امید است که طرح و تحلیل مسایل مذکور مورد توجه و استفاده کلیه علاقمندان به این گونه مباحث و خوانندگان عزیز قرار گیرد.

با تشکر مجدد از استاد محترم جناب آقاى محقق داماد اولین سؤال را در زمینه نحوه وضع احکام جزائى اسلام خدمت ایشان در دو بخش طرح مى‏کنیم.


ادامه مطلب ...
- ۱۳۸٩/٩/۱٩

 

تقلب و کلاهبرداری، آزار و مزاحمت، اعمال منافی عفت، خیانت در امانت، توهین و افترا و بسیاری از جرایمی که به طور مشخص عضو مجموعه حقوق جزای اختصاصی به حساب می آیند، دارای دو جنبه انکارناپذیر هستند.اول این که این رفتارهای مجرمانه مخل نظم عمومی هستند و ثانیاً این که رفتاری خلاف در جامعه به وقوع پیوسته است.البته شاید بتوان ادعا کرد که جرم قلمداد کردن رفتارهای مجرمانه به دلیل مغایرت آنها با آرمان های اخلاقی نیست بلکه فقط برای حمایت از نظم عمومی جرم انکاری شده اند.ولی در همین ابتدا باید گفت که در میان فلاسفه حقوق، هستند کسانی که پیرو نظریه شخصی در نظم عمومی اند.این نظریه به معنای وحدت اخلاق و نظم عمومی است.اینان گاهی نظم عمومی را نظم اخلاقی یا معنوی نامیده اند.«سالی»، «من چینی»، «سایمون» پیرو این نظریه اند.به گفته من چینی در هرکشور نظم عمومی شامل احترام به اصول عالی اخلاق انسانی و اجتماعی به همان نحوی است که در آن کشور جایگیر شده است.


ادامه مطلب ...
- ۱۳۸٩/٩/۱٩

 

چکیده
نویسنده احسان زررخ (دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرم شناسی) 

نگاه دین مبین اسلام به جرم و بزه نگاهی مترقی و انسان محور است و در تمامی فروض آن هم جنبه های فردی و هم جمعی مورد امعان نظر شارع مقدس قرار گرفته است؛ به طوری که به جرات می توان بحث از مکتب جرمشناسی اسلامی نمود و شاکله اصلی آن را که بر پایه قرآن و سنت است مورد نقد و بررسی واقع بینانه قرار داد؛ لذا در نگارش این مقاله تنها انعکاسی از نمونه های مترقی جرمشناسی امروزی در آئینه دین مبین اسلام بیان گردید. البته مباحثی را که در این دین آسمانی عنوان شده لکن حتی در مترقی ترین مکتب های جرمشناسی امروزی نیز بیان نگشته مورد بررسی قرار گرفته است.
با توجه به محدودیت های موجود در نگارش مقاله در نوشتار حاضر جنبه هایی از جرمشناسی اسلامی در زمینه های جرمشناسی جامعه شناختی، جرمشناسی پیشگیری و جرمشناسی اصلاح گرایانه دین بیان گشت و همراه آن آیات و روایات مرتبط نیز مطرح گردید.
واژگان کلیدی
جرمشناسی، اسلام، جهان شمولی، انسان محوری.


ادامه مطلب ...
- ۱۳۸٩/٩/٢

 

یک رای درمورد: میزان دیات متعلقه به شاکی خصوصی  که از اقلیت های مذهبی رسمی ایران میباشد

مرجع رسیدگی: شعبه. . . دادگاه عمومی تهران

دادخواه: آقای «ب. هـ»

دادخوانده: آقای «ح. ت»

اتهام: ایراد صدمه غیر عمدی

گردشکار: پس از دریافت دادخواهی و ارجاع به این شعبه و ثبت به کلاسه فوق در وقت مقرر دادگاه ها با بررسی پرونده ختم رسیدگی را اعلام و به شرح زیر مبادرت به صدور رای می نماید.


ادامه مطلب ...
محمدحسنی
موسسه حقوقی عدل محمدحسنی (شماره ثبت31619) انجام امور وکالت و ارائه کلیه خدمات حقوقی توسط گروه وکلای دادگستری . تلفن تماس تهران : 66729171 چهت اطلاعات بیشتر به وب سایت موسسه مراجعه شود : http://mohammadhassani.ir/
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :