موسسه حقوقی عدل محمد حسنی
گردآوری و ارائه مطالب متنوع و سودمندحقوق خصوصی
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
- ۱۳٩۱/٤/٢٦

اشاره

پژوهشکده فقه و حقوق در راستاى اهداف و وظایف سازمانى خود پاره اى از پروژه هاى سالیانه و مصوب خویش را در قالب نشست و با دعوت از اساتید و صاحب نظران حوزه و دانشگاه به سامان مى رساند. برگزارى نشست ها از این جهت مورد اهتمام پژوهشکده است که ضمن روشن کردن ماهیت موضوعات نوپیدا, به ترسیم و تبیین چالش هاى فراروى فقه مى انجامد. این پژوهشکده در یک سال اخیر نشست هایى از جمله: (موضوع شناسى تجارت الکترونیک) و (جرایم اینترنتى: موضوع شناسى و چالش هاى فقهى حقوقى آن) را برگزار نمود که مورد استقبال فضلا و اندیشمندان قرار گرفت. در تداوم این نشست ها در هشتم دى ماه سال 1384 با توجه به اهمیت یافتن بحث شبیه سازى انسانى, پژوهشکده با دعوت از رئیس محترم پژوهشکده رویان مرحوم دکتر کاظمى و همکارانشان اقدام به برگزارى نشستى با عنوان (شبیه سازى انسانى: موضوع شناسى, چالش هاى فقهى حقوقى) در سالن همایش هاى پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامى نمود که بازتاب خبرى درخورتوجهى در رسانه هاى جمعى, مطبوعات و سایت هاى متعدد اینترنتى داشت.


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۱/٤/٢۳

احمد مبلغى

شبیه سازى درمانى را در دو محور اصلى باید کاوید: موضوع شناسى و حکم شناسى.

محور اول: موضوع شناسى شبیه سازى درمانى

شبیه سازى درمانى فرایندى است که در چند مرحله به وقوع مى پیوندد: اول, انتقال هسته سلولى; دوم, تحریک تخمکِ حاویِ هسته سلولِ جسمى; سوم, بیرون آوردنِ توده سلولیِ درون رویان.


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۱/٤/٢٢

آیت اللّه محمد مؤمن

بخش نخست:

انواع و احکام

نهضت علمى اى که هر روز و هر لحظه سخنى نو به ارمغان مى آورد, اینک به شبیه سازى عضو و گیاه و حیوان و بلکه انسان, با شیوه هاى گوناگون توفیق یافته است. به همین دلیل بر دانشمند مسلمان لازم است تا پس از دریافت واقعیت گفته این دانشمندان, از زوایاى گوناگون و لازم, حکم اسلامى خویش را در این راستا بیان دارد. نخست باید بر مبناى گفته هاى دانشمندان یادشده در کتب خودشان, به تبیین حقیقت شبیه سازى پرداخت تا بتوان در هریک از آنها, دیدگاه علمى فقهى ارائه داد. از این رو, براى روشن شدن مطلب به بیان مقدماتى مى پردازیم:


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۱/٤/۱٩

حسن جواهرى

چکیده

وقوع پدیده شبیه سازى در سال 1997م چالشى جدید فراروى علماى همه ادیان نهاد تا حکم دین درباره اقدام به این عمل و آثار مترتب بر آن را بیان نمایند.
مقاله حاضر ابتدا به بررسى حکم تکلیفى شبیه سازى یا مشروعیت و عدم مشروعیت آن و پس از آن به حکم وضعى آن پرداخته که متکفل بیان حکم آثار مترتب بر شبیه سازى در صورت وقوع است. نویسنده مقاله به لحاظ اصولى, شبیه سازى انسانى را بى اشکال مى داند و ادله مخالفان را رد مى کند. وى شبیه سازى تک نسخه اى را براى انسان ـ با فاصله سنى ـ فاقد آثار منفى اجتماعى مى داند, ولى معتقد است شبیه سازى گسترده قطعاً به اختلال در نظام و نظم اجتماعى مى انجامد و موجب تضییع حقوق فرد, تباهى عدالت و خروج جامعه انسانى از حالت طبیعى اش مى گردد و از این باب حرام خواهد بود و خلاصه این که شبیه سازى حرمت اولیه ندارد و حرمت آن مقیّد به اختلال در نظام اجتماعى است.


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۱/٤/۱٦

در بحث (احیاى موات) سه مسئله بررسى مى شود:
1. تعریف مالکیت ارض میته (اراضى موات);
2. کسى که احیاى موات بکند, چه ثمره اى مى برد؟
3. اگر اراضى را احیا کرد اما سپس رها نمود و دیگرى احیا کرد, براى فرد دوم چه ثمره اى دارد؟


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۱/٤/۸

الوهیت، پایگاه الزامات اخلاقی
گفتاری از استاد میرباقری؛

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرهنگستان علوم اسلامی قم، سخنان حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدمهدی میرباقری رئیس فرهنگستان علوم اسلامی قم درباره «مبانی کلامی حسن و قبح و نقش آن در علم اصول» که در پنجمین نشست علمی مدرسه فقهی امام محمد باقر(ع) در تاریخ  4/3/91 بیان شده است، را در ادامه می خوانید:


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۱/٤/٦

مسئولیت کیفری ناشی از انتقال ویروس مولّد ایدز

1. آشنایی با بیماری
در خصوص این بیماری عموماً ما با اصطلاحاتی تخصصی نظیر ایدز (AIDS) و همچنین اچ آی وی (HIV) مواجه می¬شویم که لازم است بدواً با ماهیت و ویژگی این دو عنوان تخصصی پزشکی به خوبی آشنا شد و آنگاه در مورد مسائل حقوقی پیرامون آن صحبت به میان آورد.


ادامه مطلب ...
محمدحسنی
موسسه حقوقی عدل محمدحسنی (شماره ثبت31619) انجام امور وکالت و ارائه کلیه خدمات حقوقی توسط گروه وکلای دادگستری . تلفن تماس تهران : 66729171 چهت اطلاعات بیشتر به وب سایت موسسه مراجعه شود : http://mohammadhassani.ir/
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :