موسسه حقوقی عدل محمد حسنی
گردآوری و ارائه مطالب متنوع و سودمندحقوق خصوصی
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
- ۱۳٩٢/۱/۳٠

پلیس بین‌الملل اینترپل چیست؟
اینترپل نام کوتاه سازمان بین‌المللی پلیس جنایی است که در سال ۱۹۲۳ م در وین پایتخت اتریش تاسیس شد.


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩٢/۱/٢٠

پدیده‌ی مرگ مغزی و امکان بهره‌گیری از آن در پیوند اعضا اگرچه امیدهای تازه‌ای در نجات جان گروهی از بیماران به‌وجود آورده، مسائل فرهنگی، حقوقی و اخلاقی متعددی نیز به‌همراه داشته است.


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩٢/۱/۱۸

گرچه مطالعات متعددی جوانب مختلف زندگی زوج‌های نابارور را نشان داده‌اند، اما هنوز حقوق اولیه آنان ناشناخته مانده است. این مقاله بر تجربه‌ی زندگی با ناباروری از بعد حقوقی و اخلاقی متمرکز شده است و هدف آن دسترسی به تجربیات زوج‌های نابارور در این زمینه است تا با درک عمیق چالش‌ها و مشکلاتی که زوج‌های نابارور با آن‌ها درگیر می‌باشند بتوان پیشنهاداتی را جهت احقاق حقوق آنان در برنامه‌های بهداشت باروری ارائه نمود.


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩٢/۱/۱٥

مالکیت زمانی یا زمان‌بندی شده، اصطلاح رایج و مرسومی در ادبیات حقوقی ایران نبوده، بلکه نوعی اصطلاح جدید اروپایی ـ آمریکایی است که از آن معنای استفاده موقت و متناوب (یا مالکیت نوبتی) افراد از یک مال معین برای مدت معین یا نامعین استیفاد می‌گردد. مال موضوع مالکیت زمانی ممکن است ملک (اعم از ویلا، آپارتمان و سوئیت) یا هر نوع مال مادی دیگر (نظیر رایانه، قایق‌های تفریحی، اتوبوس و هواپیما) باشد.

منبع:http://www.notary.ir

 کانون سردفتران و دفتریاران


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩٢/۱/۱٥

در واکاوی اخلاقی اتانازی، چالش بنیادی، تقابل دو دیدگاه است: تعارض حق حیات به مثابه‌ی یکی از آرمان‌های اومانیسم، با ممنوعیت نقض کرامت انسانی در اندیشه‌ی اخلاقی. اتانازی ناقض این کرامت است. تأمل در حدود جواز دخالت انسان در حیات خویش نیازمند تحلیلی چندوجهی است که نسل‌های حقوق بشر را در بستر درک عمیق از فلسفه‌های معاصر (به‌ویژه پسانوگرایی، به لحاظ تقویت ریشه‌های اتانازی) هدایت کند.


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩٢/۱/۱۳

بررسی فقهی حقوقی رضایت آگاهانه‌ی بیمار و وظیفه‌ی اطلاع‌رسانی پزشک (با مطالعه‌ی تطبیقی در حقوق انگلیس و فرانسه)

امروزه، به‌دلیل پیچیدگی معالجات پزشکی، اطلاع­رسانی به بیمار راجع به درصد احتمال موفقیت درمان، خطرات احتمالی، عوارض جانبی معالجه و... جزء لاینفک قراردادهای درمان به‌حساب می­آید. محرومیت از چنین اطلاعاتی را می­توان به‌عنوان مانعی اساسی در تحصیل رضایت آگاهانه تلقی کرد. روشن است اقدام به درمان اشخاص یا انجام عملیات جراحی بدون رضایت آنان یا اولیای قانونی می‌تواند مسؤولیت مدنی و کیفری برای پزشک معالج در پی داشته باشد. ولی بحث مهم در این‌جا مربوط به موردی است که بیمار بدون این‌که درباره‌ی ماهیت، هدف و پیامدهای درمان از سوی پزشک یا تیم درمان اطلاع‌رسانی شود به امر درمان رضایت دهد. و این‌که آیا چنین رضایتی می‌تواند نافذ بوده و به امر درمان مشروعیت بخشد یا خیر؟


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩٢/۱/۱٢

راهنمای اینترپل درباره جرایم مالکیت معنوی و تحقیقات مرتبط  

 

لطفا برای مطالعه بر روی اسم کتاب کلیک کنید

منبع:سایت نیروی انتظامی جمهوری اسلامی
http://police.ir/

- ۱۳٩٢/۱/۱۱
 
 

 
2007-2010راهبرد پیشگیری از جرم دولت اسلواکی

لطفا برای مطالعه کتاب روی اسم کتاب کلیک کنید
منبع:سایت نیروی انتظامی جمهوری اسلامی
http://police.ir/
- ۱۳٩٢/۱/۱٠

پیشرفت‌های اخیر در کلون‌سازی، امیدهایی را در درمان بیماری‌ها و حل برخی مشکلات دیگر مرتبط با سلامتی ایجاد کرده است. اما این تکنولوژی با سؤالات اجتماعی، حقوقی، اخلاقی، مذهبی  و غیره همراه است که واکنش‌های مختلفی را در سطح جهانی موجب شده است. تعدادی از کشورها قوانینی را در زمینه‌ی کلون‌سازی تصویب کرده‌اند و برخی،  قانون مشخصی ندارند.  بسیاری از کشورها و سازمان ها، به دلایل مختلف از جمله نگرانی‌های اخلاقی مخالفت شدیدی با کلون‌سازی زایشی، و برخی حتی با کلون‌سازی تحقیقی، نشان داده‌اند. تعدادی، به نتایج مثبت کلون‌سازی پرداخته، و نظر موافق دارند. نظر غالب، طرفداری از کلون‌سازی سلول‌ها و بافت‌ها به دلایل درمانی و مخالفت با کلون‌سازی زایشی است.


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩٢/۱/۱٠
   
 
 

 

اینترپل(interpol)

لطفا برای مطالعه کتاب روی اسم کتاب کلیک کنید

به نقل از:سایت نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران
http://police.ir/
- ۱۳٩٢/۱/٩

چکیده
مرگ مغزی عبارتست از قطع تمامی فعالیتهای مغزی و ساقه مغزی بطور همزمان. فرد مبتلا به مرگ مغزی در واقع شخصی است که بعلت آسیب گسترده به مغز قادر به ایجاد ارتباط با محیط پیرامونش نبوده و توانایی صجبت کردن و دیدن از او سلب شده است به تحریکات دردناک پاسخ نمی دهد. فرد مبتلا به مرگ مغزی قادر به تنفس خودبخودی هم نمی باشد.


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩٢/۱/٩

تحلیل قانون پیوند اعضای بیماران مرگ مغزی و آیین‌نامه‌ی اجرایی آن
نویسنده مسئول
  
تهمورث بشیریه
وکیل پایه یک دادگستری، عضو کمیسیون آموزش کانون وکلای دادگستری مرکز
نشانی: سعادت آباد، چهارراه سرو، خیابان سرو غربی، پلاک 72 (ساختمان سروناز)، واحد 12، مرکز حقوقی و داوری میرداماد، تلفن: 09121110586 ،
Email: bashiryeh@ut.ac.ir

   

140 KB

 

http://journals.tums.ac.ir

- ۱۳٩٢/۱/۳

ضمان قهری الزامات قانونی خارج از قرارداد (ج02) اتلاف و تسبیب و استیفاء

 


پی نوشت :
www.amoozeshghanoon.ir 
- ۱۳٩٢/۱/۳

در عصر حاضر ورزش به عنوان یک نهاد با خصوصیات بین‌المللی توسعه فراوانی یافته و یکی از ضروریات زندگی و یک پدیده اجتماعی پیچیده محسوب می‌شود. ورزشکاران عموما با انگیزه‌های مختلف به سوی ورزش روی می‌آورند. عده‌ای برای پر کردن اوقات فراغت، گروهی برای رقابت و کسب عنوان قهرمانی، گروهی برای آموختن مهارت‌های فردی و جمعی و نیز به عنوان کسب و کار (ورزش حرفه‌ای).


ادامه مطلب ...
محمدحسنی
موسسه حقوقی عدل محمدحسنی (شماره ثبت31619) انجام امور وکالت و ارائه کلیه خدمات حقوقی توسط گروه وکلای دادگستری . تلفن تماس تهران : 66729171 چهت اطلاعات بیشتر به وب سایت موسسه مراجعه شود : http://mohammadhassani.ir/
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :