موسسه حقوقی عدل محمد حسنی
گردآوری و ارائه مطالب متنوع و سودمندحقوق خصوصی
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
- ۱۳٩۳/٢/٢٩

چرا قانون یک تارنما را از دسترس خارج می‌کند؟
 دانستنی‌های حقوقی درباره فیلترینگ

 
 اگر کاربر فضای مجازی باشید احتمالا جمله « دسترسی به تارنمای فراخوانده شده امکان‌پذیر نمی‌باشد.» به چشمتان خورده است.


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۳/٢/٢۸


آرای‌ فقهی‌ در خصوص‌ شمول‌ موانع‌ ارث‌ در معاونت‌ در قتل‌ عمدی

متن سئوال

همانطور که‌ کم‌ و بیش‌ می دانید پدیده‌ شوم‌ قتل های‌ ناموسی‌ معضلی‌ است‌ که‌ سال ها گریبان گیردستگاه‌ قضایی‌ در استان‌ خوزستان‌ است‌ عملکرد افراد ذی مدخل‌ در این‌ ماجرا بدین‌ صورت‌ است‌ که تمامی‌ افراد مؤثر طایفه‌ من‌ جمله‌ اولیای‌ دم‌ مقتوله‌ آتی‌ در جلسه ای‌ تصمیم‌ به‌ قتل‌ زن‌ یا دختری‌ که‌ درمعرض‌ بدنامی‌ بعضا بدون‌ دلیل‌ قرار گرفته ، می گیرند عده ای‌ همچون‌ زمان‌ جاهلیت‌ مأمور به‌ قتل می شوند اولیای‌ دم‌ متعاقبا رضایت‌ می دهند و با فقدان‌ تقاضای‌ قصاص‌ مجازات‌ حبسی‌ که‌ توسطدادگاه‌ اعمال‌ خواهد شد نیز توسط تأسیسات‌ حقوقی‌ همچون‌ عفو، آزادی‌ مشروط، اشتغال‌ به‌ کارخارج‌ از زندان‌ و مرخصی‌ بلا اثر می گردد و عملا پس‌ از مدت‌ کوتاهی‌ فرد قاتل‌ به‌ جامعه‌ باز می گردد واین‌ قضیه‌ بارها و بارها تکرار می شود;


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۳/٢/٢۸


راهکارهای کاهش نزاع در جامعه

براساس آمارهابخشی از پرونده‏های قضایی درمحاکم مربوط به خشونت و نزاع است. با وجود کاهش 6/1 درصدی آمار مراجعه‎کنندگان نزاع به پزشکی قانونی بازهم 607 هزار و 349 مراجعه در سال گذشته به پزشکی قانونی‎های سراسر کشور مربوط به نزاع و درگیری بوده است.  بر اساس گزارش سازمان پزشکی قانونی کشور، در سال گذشته به ترتیب استان‌های تهران با 106 هزار و 950،‌ خراسان رضوی با 55 هزار و 761 و اصفهان با 43 هزار و 867 بیشترین و استان‌های خراسان جنوبی با سه هزار و 171، ایلام با 4هزار و 258 و سمنان با 4 هزار و 737 مورد کمترین آمار مراجعان نزاع به مراکز پزشکی قانونی را داشته‌اند.


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۳/٢/٢٤

فارس گزارش می‌دهد

هشدارهایی درباره چک/ علل و عوامل صدور چک بی‌محل

چک به وجود آمد تا اموال و دارایی‌های فراوانی را به راحتی جا به جا کند اما متأسفانه همین برگه کوچک، گاهی به دست فریب‌کاران و یا ساده‌لوحان،‌ فرد را به پشت میله‌های «زندان» می‌برد.


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۳/٢/٢۳

مرجع تصویب: هیئت عمومی دیوانعالی کشور
شماره ویژه نامه: ۵۷۱ 
سه‌شنبه،۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲
سال شصت و نه شماره ۱۹۸۶۲
رأی وحدت رویه شماره ۷۲۹ هیأت عمومی دیوان عالی کشور، در خصوص تعیین‌صلاحیت دادگاه صالح به رسیدگی در جرایم رایانه‌ای
شماره۱/۷۸۲۷/۱۵۲/۱۱۰                                                               ۱۸/۲/۱۳۹۲
مدیرعامل محترم روزنامه رسمی کشور
گزارش وحدت رویه ردیف ۹۱/۲۱ هیأت عمومی دیوان عالی کشور با مقدمه مربوط و رأی آن به شرح ذیل تنظیم و جهت چاپ و نشر ایفاد می‌گردد.
معاون قضائی دیوان عالی کشور ـ ابراهیم ابراهیمی


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۳/٢/٢۱

اجتماعی > قضایی و حقوقی
جزئیات قانون جدید آیین دادرسی کیفری/ خسارت ایام بازداشت پس از تبرئه جبران می‌شود
همراه داشتن کارت ضابطیت از سوی ماموران در هنگام ماموریت، تشکیل پلیس اطفال و نوجوانان، بازجویی از زنان و افراد نابالغ توسط ضابطان زن، تماس متهمان با خانواده شان پس از تحت نظر قرار گرفتن، توجه به سازمانهای غیر دولتی به عنوان اعلام کننده جرم، جبران خسارت ایام بازداشت پس از تبرئه و تشکیل پرونده شخصیتی از جمله مهمترین موضوعات قانون جدید آیین دادرسی کیفری است.


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۳/٢/٢۱

نشست «قصاص در سینمای ایران»

ایرادات حقوقی آقایی‌نیا به «من مادر هستم»/تاکید تردست بر منفی نشان ندادن قصاص
» سرویس: معارف و حقوق - حقوقی و قضایی

یک استاد حقوق جزا و جر‌م‌شناسی گفت: وقتی برای فیلمی هزینه می‌شود باید کادر حقوقی و انتظامی خیلی قوی داشته باشند.


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۳/٢/٢٠

در گفت‌وگو با «حمایت» بررسی شد؛
تبعات حقوقی ترک اردوی تیم ملی

 چندی پیش ناگهان خبر ترک سرمربی و تعدادی از کشتی‌گیران ملی‌پوش تیم ملی کشتی فرنگی در صدر اخبار رسانه‌های ملی و ورزشی قرار گرفت. در این‌باره برخی براین باورند که ترک تیم ملی از منظر حقوقی ایرادی ندارد و مشکلی را متوجه اعضا نمی‌کند اتفاقی که در گفت‌وگو با دکتر «مهدی یوسفی‌صادقلو» دبیرکل انجمن علمی حقوق ورزشی ایران به بررسی آن پرداخته‌ایم.


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۳/٢/۱۸

حقیقتا باید گفت با این تورم فزاینده این میزان دستمزد جوابگوی زندگی بسیار معمولی در شهرهای کوچک هم برای کارگر نمی‌تواند باشد و این مشکلی اساسی برای کارگران است که باید قانون در این زمینه از کارگر حمایت کند و با توجه به شاخصه‌های تورم امروز حقوق کارگران پیش‌بینی شود.


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۳/٢/۱٧

استنباط احکام و حقوق محجورین از قرآن کریم
  نویسنده : اسدالله لطفی
 ●
  منبع: مجله پژوهش دینی - پاییز 1380 - شماره 2
 
 
واژه حجر در لغت به فتح و ضمّ و کسر«حاء»استعمال شده است و لیکن امروزه در فقه و حقوق معمولا به فتح حاء خوانده می‏شود و به معنای منع کردن و بازداشتن است چنانکه گفته می‏شود:«حجر علیه القاضی منه حجرا»یعنی قاضی او را از تصرف کردن بازداشت.و به کسر یا ضمّ اول، حرام را گویند.به این دلیل که ممنوع است. (1)


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۳/٢/۱٦

اهلیت و حجر و سن رشد در قانون مدنی ایران پس از اصلاحات سال 1361
خسرو عباسی داکانی
ییش گفتار
تقدیم‌ لایحه‌ شماره‌ 34121/18038 مورخ‌ 17/7/1381 (مصوب‌ هیأت‌ وزیران‌ در جلسه‌ 24/6/81 در مورد اصلاح‌ قانون‌ اصلاح‌ موادی‌ از قانون‌ مدنی)‌ به‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ از سوی‌ رئیس‌جمهور موجب‌ گردید


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۳/٢/۱٦

تأکید رئیس قوه قضاییه به استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس در رسیدگی به جرایم پزشکی
 

آیت ا... آملی لاریجانی با صدور بخشنامه‌ای با توجه به حساسیت مشاغل پزشکی از قضات رسیدگی‌کننده به جرایم پزشکی خواست در صورتیکه جرم به واسطه بی احتیاطی یا بی‌مبالاتی و یا به سبب عدم رعایت نظامات واقع شود در تعیین کیفرخواست حسب مورد از مجازات جایگزین حبس از نوع جزای نقدی و یا دوره مراقبت استفاده نمایند.


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۳/٢/۱٤

در گفت‌وگوی «حمایت» با عبدالله سمامی؛ عضو هیات مدیره کانون وکلای مرکز بررسی شد؛
مسئولیت دولت‌ها در خودداری از حمایت تروریسم

 
گروهک‌های جنایتکاری که علیه ملت‌ها اسلحه می‌کشند نه تنها از پایگاه اجتماعی و حمایت‌های مردمی برخوردار نیستند، بلکه هیچ گونه منابعی درآمد روشنی در اختیار ندارند


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۳/٢/۱٤

دانشنامه حقوقی/
در چه صورت وکیل نیاز به اجازه موکل ندارد؟
چنانچه موکل شخصی را برای تمام امور وکیل کند و این وکالت شامل امور اداری و مالی موکل مثل فروش و یا خرید و یا پرداخت هزینه خانواده شود این مهم، به عنوان وکالت مطلق محسوب می‌شود و در این قسم اعمال وکیل نیاز به اجازه موکل ندارد.


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۳/٢/۱۳

 تعلیق اجرای مجازات، عامل بازدارنده در ارتکاب جرم
عبدالرحیم دادگرنیا
تعلیق اجرای مجازات، راهکاری بازدارنده در ارتکاب جرائم و مؤثر در کاهش جمعیت کیفری است،که قانونگذار در فصل ششم از بخش دوم قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 از ماده 46 تا 55 به آن پرداخته و آن صلاحیت و اختیاری است که مقنن به دادگاه صادر کننده حکم، در صدور قرار تعلیق اجرای مجازات تفویض کرده‌است. به موجب آن دادگاه مجاز است در صورت وجود شرایط لازم، تمام یا قسمتی از مجازات مقرر در حکم را از یک تا پنج سال معلق کند.


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۳/٢/۱٠

 مفهوم شناسی
محمدهادی ذاکرحسین
در ادبیات حقوقی زبان فارسی، واژگان متفاوتی برای نامیدن آن حوزه از دانش حقوق که عهده دار مطالعات مرتبط با جرائم بین المللی است استعمال شده است و میان نویسندگان حقوقی در اینباره اتفاق نظری وجود ندارد.


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۳/٢/٩

بسته حقوقی که مشکلات ناشران کتاب را کم می‌کند؛
سازوکار نظارت بر حوزه نشر

 
 لغو مجوز برخی موسسات متخلف در حوزه نشر کتاب این سوال را در ذهن ایجاد می‌کند که تشکیل و فعالیت این موسسات به چه ترتیب است و چه تخلفاتی ممکن است کار یک انتشاراتی را به تعطیلی و لغو مجوز بکشاند. پاسخ به این سوال با مراجعه به آیین‌نامه‌های مربوط مشخص می‌شود. صدور پروانه نشر، نظارت بر فعالیت ناشران و ابطال پروانه آنها از جمله وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. (بند 22 ماده 2 قانون اهداف و وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) بنابراین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را باید موثرترین سازمان در حوزه نشر و اتفاقات موجود در آن دانست.


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۳/٢/٩

 عفو پس از اعدام انتقام جویی و تظاهر است
وبلاگ > کشاورز، بهمن

در مورد عفو و بخشش فرد محکوم به قصاص بلافاصله پس از آغاز اجرای حکم- یعنی پس از آنکه محکوم در حالیکه طناب دار در گردن اوست در فضا رها شد- گفتنی است:


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۳/٢/٩

درگفت‌وگو با «حمایت» مطرح شد؛
سازوکارهای قانونی مبارزه با گرانفروشی

 
 ماده 2 قانون تعزیرات حکومتی مصوب 23/12/1367 گرانفروشی را به «عرضه کالا یا خدمات به بهای بیش از نرخ‌های تعیین شده توسط مراجع رسمی به‌طور علی‌الحساب یا قطعی و عدم اجرای مقررات و ضوابط قیمت‌گذاری و انجام هر نوع اقدامات دیگر که منجر به افزایش بهای کالا یا خدمات برای خریدار گردد» تعریف کرده است.


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۳/٢/٧

تظاهر در امر وکالت

(ویژگی های تظاهر در امر وکالت - انواع این تظاهرات طرح اصلاحی و راههای مبارزه با آن)

 

پیوست(ها):
 تظاهر در امر وکالت (نوع: PDF  حجم: 362KB)
 
منابع:
به نقل از:
http://www.ensani.ir/fa/content/154342/default.aspx
- ۱۳٩۳/٢/٧

نقش دانشکده‌های حقوق در تولید علم

عالم حقوق با دو پرسش متفاوت و البته مرتبط با یکدیگر روبه‌رو است: قاعده حقوقی موجود چیست؟ قاعده حقوقی مطلوب کدام است؟


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۳/٢/٧

حفاظی برای ایده های خلاق
تهران - ایرنا - 26 آوریل مصادف با 6 اردیبهشت، روز جهانی مالکیت فکری نام دارد. هدف از نامگذاری این روز، تشویق نوآوری و خلاقیت است.


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۳/٢/٦

مردم‌سالاری دینی، برداشتی نوین از اسلام است که بر جنبه‌های سیاسی اسلام به‌عنوان دینی کامل و جامع پرداخته است و بر نقش مردم در امور سیاسی جامعة دینی تأکید دارد و دلالت بر مرجعیت سیاسی و اجتماعی اسلام دارد. از طرفی، تنها مدل حکومتی است که در آن، مشروعیت دینی و مشروعیت سیاسی با هم جمع شده است.


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۳/٢/٥

در گفت‌وگوی «حمایت» با کارشناسان حقوقی بررسی شد؛
سازوکارهای قانونی نظارت بر استاندارد کالا

 اولین قدمی که در مورد استاندار در ایران برداشته شد در سال ۱۳۰۴ بود که قانون اوزان و مقیاس‌ها به تصویب رسید. در ابتدا موسسه‌ای به صورت یک اداره آزمایشگاهی زیر نظر اداره بازرگانی تاسیس و در زمینه کنترل کالاهای وارداتی، صادراتی و تولیدات داخل کشور فعالیت داشت. در سال ۱۳۳۹ قانون «اجازه تاسیس موسسه ‌استاندارد ایران» در شش ماده به تصویب مجلس وقت رسید. در این سال ایران رسماً به عضویت سازمان بین‌المللی استاندارد پذیرفته شد. موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران تنها سازمانی در ایران است که طبق قانون می‌تواند استاندارد فراورده‌ها را به طور رسمی تعیین، تدوین و اجرای آنها را با کسب موافقت شورای عالی استاندارد اجباری اعلام کند. در گفت‌وگو با کارشناسان این حوزه به بررسی مساله استاندارد می‌پردازیم.


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۳/٢/۳

پس از تصویب در کمیسیون قضائی مجلس و تایید شورای نگهبان؛
متن کامل قانون ۵۷۰ ماده‌ای آئین‌ دادرسی کیفری منتشر شد
متن کامل قانون آئین دادرسی کیفری منتشر شد.


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۳/٢/۳

جرم‌انگاری تصویر ‌برداری مخفیانه

ممکن است این سوال در ذهن به وجود آید که آیا اساسا فیلم‌برداری، عکس‌برداری یا صدابرداری از شخصی بدون رضایت او، جرم قابل مجازات است یا خیر؟ درپاسخ به این سوال باید گفت قانونگذار برخی از فیلم‌برداری و عکس‌برداری‌های خاص را جرم‌انگاری کرده است. قانون نحوه مجازات اشخاصی که در امور سمعی و بصری فعالیت‌های غیرمجاز می‌کنند مصوب سال 1386 مربوط به این موضوع است.
بر عکس برخی که علاقه فراوانی به قرار گرفتن در جلوی دوربین دارند و وقتی دوربینی می‌بینند از خود بی‌خود می‌شوند، اما عده فراوانی با دوربین احساس راحتی نمی‌کنند بخصوص اگر تصویر آنان به صورت پنهانی و بدون اطلاع گرفته شده باشد. بند (ب) ماده 5 این قانون مقرر کرده است: «تهیه فیلم یا عکس از محل‌هایی که اختصاصی بانوان بوده و آنها فاقد پوشش مناسب می‌باشند مانند حمام‌ها و استخرها و یا تکثیر و توزیع آن ممنوع است».


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۳/٢/۳

حقوق بشر و جرائم جنگی
محمدهادی ذاکرحسین

 سیاست ما - جرائم جنگی، قدیمی‌ترین جرائمی‌هستند که در نظام عدالت کیفری بین‌المللی مورد تعقیب واقع شده‌است. این جرائم که تعقیب آن‌ها در صلاحیت دیوان کیفری بین‌المللی است در ماده هشتم اساسنامه رم به تفصیل تعریف و احصا، شده‌اند.


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۳/٢/٢

گزارش/
چرا شتر برای تعیین نرخ دیه در نظر گرفته شده است؟
معیار محاسبه دیه در اسلام علاوه بر صد شتر، موارد دیگری را هم شامل می‌شود که عبارتند از صد گاو، هزار گوسفند، دویست حلّه، هزار دینار و ده هزار درهم که فرد قاتل که دیه را پرداخت می‌کند، اختیار دارد که هر یک از این موارد را انتخاب کند، همچنین اگر طرفین با هم توافق کنند، می‌تواند قیمت مورد انتخاب شده را بپردازد.


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۳/٢/۱

بسته حقوقی برای آنانی که دست کمک ندارند؛
کمک به مصدومان از منظر اخلاق و قانون

 
 وقتی انسانی نیازمند کمک باشد چه می‌کنید؟
 


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۳/٢/۱


گزارش/
چرایی افزایش "میزان نرخ دیه"/ نرخ دیه بر چه اساسی تعیین می‌شود؟
افزایش نرخ دیه امری اجتناب‌ناپذیر است چرا که این مهم سلامت جامعه را در پی خواهد داشت و اکثر حقوقدانان به دلیل نقش بازدارنده آن افزایش دیه را مثبت تلقی می‌کنند.


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۳/٢/۱

 تعدادی از زندانیان بند نسوان به مناسبت روز زن عفو شدند
بازتاب های مثبت«عفو رهبری» در میان حقوقدانان
گروه حقوق و قضا- دین مبین اسلام سرشار از رحمت و عطوفت است و پرچمدار این مرام و مسلک پیامبر اعظم(ص) است که بارها به مناسبت‌های مختلف سعی در این داشتند تا اسرایی که در صدر اسلام و با توجه به جنگ‌های متعدد به اسارت مسلمانان در می آمدند را ببخشند و مورد عفو قرار دهند ولو به بهانه اینکه مسلمانی را سواد بیاموزند.


ادامه مطلب ...
محمدحسنی
موسسه حقوقی عدل محمدحسنی (شماره ثبت31619) انجام امور وکالت و ارائه کلیه خدمات حقوقی توسط گروه وکلای دادگستری . تلفن تماس تهران : 66729171 چهت اطلاعات بیشتر به وب سایت موسسه مراجعه شود : http://mohammadhassani.ir/
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :