موسسه حقوقی عدل محمد حسنی
گردآوری و ارائه مطالب متنوع و سودمندحقوق خصوصی
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
- ۱۳٩۳/٤/۳۱

یک مدرس حقوق ثبت گفت: عدم پذیرش اسناد عادی در مراجع قضایی گامی بزرگ در راستای فرایند قضازدایی و بهداشت حقوقی است.


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۳/٤/۳٠

 بسته حقوقی برای آنهایی که با حقوق  بیمه‌ای خود آشنا نیستند
بیمه‌شدگان مصدوم زیر چتر قانون
 بیمه تامین اجتماعی با هدف کاهش مشکلات درمانی مردم ایجاد شده است البته در بسیاری از موارد این بیمه به وظایف قانونی خود عمل نمی‌کند اما بخشی از تقصیر نیز متوجه بیمه‌شده است که تمام مسئولیت‌های  خود را به عنوان  بیمه‌گر نمی‌داند. در ادامه شما را با این مسئولیت‌ها آشنا می‌کنیم و امیدواریم هیچ گاه به آن نیاز نداشته باشید.


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۳/٤/٢٩

سید سعید صادقی/ بررسی ابعاد حقوقی فیلم موهن درباره‌ی پیامبر اکرم(ص)؛
توهین به مقدسات ادیان، جرم است؟
بر اساس مندرجات کنوانسیون‌ها و معاهدات بین‌المللی از جمله کنوانسیون آمریکایی حقوق بشر هرگونه تحریک مذهبی و هر عمل غیر قانونی علیه اشخاص و گروه‌ها به واسطه مذهب ممنوع است. لذا ساخت و پخش فیلم موهن به پیامبر خدا(ص) در این کشور جرم محسوب می شود.


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۳/٤/٢۸

ضوابطی که در تنبیه مجرمان باید به آن توجه کرد
هدف مجازات، اصلاح و تربیت است

 حمیدرضا جمالی - اجتماع متشکل از گروه‌های مختلف است و این گروه‌ها را افراد تشکیل داده‌اند و پایه دوام و استحکام اجتماع، رفتار انسان‌ها و اعضای متشکل آن است. اجتماع نیاز به نظم و امنیت دارد و برای حفظ نظم و امنیت اجتماعی و تنظیم روابط افراد آن با یکدیگر وجود قواعد و مقرراتی ضرورت دارد و هر یک از افراد جامعه به قول ژان ژاک روسو، به اختیار خود برای رسیدن به یک زندگی اجتماعی راحت و بی‌دغدغه و رفع نیازهای خویش، از پاره‌ای از آزادی‌های فردی و اجتماعی صرف‌نظر کرده و برای ادامه زندگی گروهی الزاما این قواعد و مقررات را رعایت می‌کنند.


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۳/٤/٢٤


آیا شبهه قبح عقاب بلا بیان گریبان‌گیر دولت شده است؟
نحوه مجازات یارانه‌بگیران غیر مستحق

 
چندی قبل فاز دوم هفدمندی یارانه‌ها اجرا شد، طرحی که فاز اول آن در زمستان ۸۹ با افزایش قیمت حامل‌های انرژی شروع شد  و در سال 93 و در دولت یازدهم اجرای فاز دوم آن کلید خورد. اتفاقی که مانند دوره قبل اما و اگرهای زیادی را مطرح کرد و البته بحث درخواست دولت برای انصراف مردم توانمند از دریافت یارانه تفاوت عمده فاز دوم است.  موضوعی که تا این لحظه علی‌رغم وجود قانون هنوز از سوی دولت اجرایی نشده است. در ادامه و در گفت‌وگو با مدرس دانشگاه امام صادق به بررسی این موضوع از منظر حقوقی می‌پردازیم


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۳/٤/٢۳

منتخبان مردم بیمه بیکاری کارگران شرکتی و پروژه‌ای را از وزیر کار پیگیری می‌کنند
قوانین بیمه‌ای منافع کارگران را تامین نمی‌کند

 
  کارگران مانند تمام اقشار جامعه حق بیمه پرداخت می‌کنند اما قوانین بیمه‌ای چندان حامی آنها نیست. متاسفانه کارگران پروژه‌ای و نیروهای شرکتی مشمول دریافت بیمه بیکاری نیستند و به همین دلیل مشکلات عدیده‌ای برای این قشر که بخش اعظم جامعه کارگری کشور را شامل می‌شوند، ایجاد شده است. البته کمال پیرموذن عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی نوید می‌دهد که در جلسه هفته آینده این کمیسیون با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی موضوع بیمه بیکاری این گروه از کارگران را پیگیری می‌کند.


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۳/٤/۱٩

دانشنامه حقوقی/
کدام دسته از جرائم در دادگاه انقلاب مورد رسیدگی قرار می‌گیرند؟
صلاحیت رسیدگی به کلیه جرائم علیه امنیت داخلی و خارجی، جاسوسی به نفع اجانب و توهین به مقام بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران و مقام معظم رهبری در دادگاه انقلاب مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۳/٤/۱۸

عول و تعصیب دو تأسیس حقوقی هستند که از اختصاصات فقه اهل تسنن می‌باشند و قانون مدنی ما به پیروی از فقه امامیه آنها را نپذیرفته است.[1] لیکن به این دلیل که در حقوق ما، راه حل‌های جایگزینی برای آن‌ها در نظر گرفته شده است، بررسی مسائل مربوط به عول و تعصیب، خالی از فایده نمی‌باشد.


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۳/٤/۱٧


۵۳
شماره پرونده ۱۴۷۶ ـ ۸۸ ـ ۹۲
سؤال
حساب مشترک بانکی بین پدر و پسر برای گردش مالی یک دهنه مغازه نزد بانک افتتاح شده است. در زمان افتتاح حساب درکاردکس بانک تفویض وکالت نمودند که با امضاء هر یک از طرفین قابل برداشت می­باشد. آیا این نوع حساب مشترک مشمول ماده ۱۹ قانون صدورچک به واسطه تفویض وکالت برای مسئولیت تضامنی قرار می‌گیرد؟


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۳/٤/۱٠



نظر شورای نگهبان درباره طرح آیین‌دادرسی جرائم نیروهای مسلح و دادرسی الکترونیکی

شورای نگهبان نظر خود را در مورد طرح آیین‌دادرسی جرائم نیروهای مسلح و دادرسی الکترونیکی اعلام کرد.


به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، طرح آیین‌دادرسی جرائم نیروهای مسلح و دادرسی الکترونیکی مصوب جلسه مورخ بیست و هشتم اردیبهشت ماه یکهزار و سیصد و نود و سه مجلس شورای اسلامی در جلسات متعدد شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت که نظر این شورا به‌شرح زیر اعلام می‌گردد:



ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۳/٤/٩

«حق استفاده از قسمت‌های مشاعی از جمله حیاط و تراس و بالکن و زیرزمین و غیره برای مالکین همواره وجود دارد ولی این حق زمانی قابلیت اعمال دراد که در عمل هم امکان دسترسی به قسمت‌های مشاعی برای آنان موجود باشد.»


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۳/٤/۸

یادداشت حقوقی/
بررسی نقش داوری در حل و فصل دعاوی از نگاه یک حقوقدان
یک حقوقدان در یادداشت خود به بررسی نقش داوری در حل و فصل دعاوی در قانون آیین دادرسی مدنی، وظایف و اختیارات داور و مواردی که رای داور قابل اعتراض است، پرداخت.


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۳/٤/٦

مراجعین به دایره سرپرستی افرادی هستند که معمولاً یک فرد محجور در خانواده داشته باشند که محجور به استناد ماده 1207 قانون مدنی اشخاصی هستند که از تصرف در اموال و حقوق مالی خود ممنوع هستند


ادامه مطلب ...
- ۱۳٩۳/٤/٤

 بسته‌ای حقوقی برای دوستداران یار مهربان
رویکرد قانون به کتابخانه‌های عمومی
می‌دانیم که حرف زدن درباره اینکه سرانه مطالعه در کشور ما پایین است و مردم تمایل چندانی به مطالعه ندارند، خیلی تکراری است، پس این بار به جای حرف زدن در این باره می‌خواهیم شما را با حقی آشنا کنیم که باید در اختیارتان قرار گیرد تا کتاب‌خوان شوید. با یک نوشته درباره نگاه قانون به کتاب‌خانه‌های عمومی مهمان ما باشید. نه اینکه بحث جدیدی باشد! از دهه 40 درباره ایجاد کتابخانه‌های عمومی و ایجاد آنها و باید و نبایدهایی که قانون برای دولت معین کرده است قانون داریم اما جدیدترین آن به سال 1381 باز می‌گردد، قانونی 15 ماده‌ای که آمد و خطی روی قانون قبلی کشید.


ادامه مطلب ...
محمدحسنی
موسسه حقوقی عدل محمدحسنی (شماره ثبت31619) انجام امور وکالت و ارائه کلیه خدمات حقوقی توسط گروه وکلای دادگستری . تلفن تماس تهران : 66729171 چهت اطلاعات بیشتر به وب سایت موسسه مراجعه شود : http://mohammadhassani.ir/
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :