وبلاگ حقوقی محمد حسنی
گردآوری و ارائه مطالب متنوع و سودمندحقوقی
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
- ۱۳٩۱/۱٢/٢٠

منشور ملی حقوق دانش آموز با 7 فصل و 54 ماده سال هاست که حقوق دانش آموزان ایرانی را تعریف کرده است اما آگاهی نداشتن معلمان و دانش آموزان از این حقوق موجب شده تا صدمه ها و خسارت های جبران ناپذیری برای دانش آموزان در مدت تحصیل رخ دهد.


منشور حقوق دانش آموزی


منشور ملی حقوق دانش آموز با 7 فصل و 54 ماده سال هاست که حقوق دانش آموزان ایرانی را تعریف کرده است اما آگاهی نداشتن معلمان و دانش آموزان از این حقوق موجب شده تا صدمه ها و خسارت های جبران ناپذیری برای دانش آموزان در مدت تحصیل رخ دهد.
 سال 1376 و آتش سوزی در مدرسه شهرستان شفت استان گیلان که موجب سوختگی چندین دانش آموز شد، سال 1383 و دانش آموزان روستای محروم لردگان که در کلاس درس طعمه حریق شدند، سال 1385 که دانش آموزان مدرسه شهید رحیمی منطقه درودزن به دلیل نشت بخاری نفتی و بسته بودن درکلاس دچار سوختگی شدید شدند، آبان ماه سال 89 که یک دانش آموز در خوابگاه شبانه روزی در سیستان و بلوچستان جان خود را از دست داد، آبان ماه 90 و آتش سوزی در دبیرستان شبانه روزی در دانشگاه چابهار سه دانش آموز را دچار سوختگی شدید کرد و آخرین حادثه هم مربوط به آبان ماه امسال بود که مدرسه ابتدایی روستای شین آباد باعث مرگ یک دانش آموز و سوختگی شدید 28 دانش آموز شد. بر اساس این گزارش، آمارها نشان می دهد از 15 سال گذشته تاکنون بیش از 50 دانش آموز دچار سوختگی شده اند و چندین دانش آموز هم جان خود را از دست داده اند.
این آمار در حالی است که 150 هزار کلاس درس هنوز از بخاری های نفتی استفاده می کنند. حالا در کنار حوادث سوختگی در مدرسه ها شاهد تسهیلات و امکانات رفاهی، آموزشی و تحصیلی در برخی از مناطق کشور هستیم. مدرسه های دارای تخته های هوشمند و آزمایشگاه های تجهیز شده و در مقابل مدرسه های بدون حتی سیستم گرمایشی یا سرمایشی و ابتدایی ترین تجهیزات و امکانات کمک آموزشی! آیا به راستی حقوق دانش آموزان در مدرسه‌های کشور رعایت می شود؟
 دانش آموزان ایرانی بر اساس منشور ملی دانش آموزان به استناد 54 ماده قانونی این منشور از حق و حقوقی برخوردارند. بر اساس این منشور دانش آموز فردی است که در محدوده سنی 6 تا 20 سال قرار دارد و باید از تمامی حقوق تعیین شده برخوردار باشد.
بخشی از حقوق دانش آموزان
 بر اساس این منشور دانش آموز دارای حق آزادی عقیده و بیان و مصونیت پس از بیان است. دانش‌آموز مصون از تعرضات جسمانی، روانی، و حیثیتی بوده و هیچ دانش آموزی را نمی توان بی دلیل نسبت به مکالمات تلفنی و وسایل شخصی از قبیل کمدها و لباس ها مورد تجسس قرار داد. منشور حقوق دانش آموز می گوید: دولت مکلف است نیازهای دانش آموزان بی بضاعت و بی سرپرست را تامین کند و دانش آموز حق دارد از مدرسان توانمند و برجسته در ابعاد علمی و اخلاقی بهره مند شود. در ماده 8 این منشور آمده است: دانش آموزان حق دارند به طور یکسان از امکانات آموزشی بهره مند شوند. همچنین حق برخورداری از آموزش معطوف به رشد کامل شخصیت را دارند و باید از آموزش‌های ویژه برای رویارویی با بلایا و حوادث طبیعی بهره‌مند شوند. ماده 19 می گوید: دانش‌آموزان حق دارند از منابع کمک آموزشی از قبیل کتابخانه‌ها، اینترنت و فناوری های جدید علمی و آموزشی مطابق با امکانات روز و قوانین جاری استفاده کنند و اصول حقوق شهروندی و مهارت های زندگی را فرا بگیرند.
به راستی آیا این قوانین و حقوق تعریف شده برای دانش آموزان در مدرسه ها رعایت می شود؟ ماده 28 می گوید: دانش آموزان باید دارای حق شادی و شاد بودن مطالب آموزشی و اجرای متنوع و شادی بخش آنها باشند. حقوق بهداشتی داشته باشند. از تسهیلات درمانی و بهداشتی استفاده کنند و بر اساس ماده 35 این منشور دانش آموزان حق دارند در محیطی با تراکم فضایی متناسب با سن و مرحله رشد خود، تحصیل کنند. آیا این فضای امن ایجاد شده است؟ آیا تمامی امکانات تحصیلی برای تمامی دانش آموزان ایرانی در کشور برابر است؟
 محمد علی دشتی پور کارشناس آموزشی در مدیریت استراتژیک می گوید: حق مردم برای داشتن فرزندی تربیت شده مطابق با معیارهای اسلامی برخورداری از تعلیم و تربیت مناسب با امکاناتی ایده‌آل حق تحصیل در مدرسه های تک نوبته و ... همگی از حقوق دانش آموز است که باید به آن پرداخت. برای مثال وقتی پایه ششم ایجاد می شود و از معلمان بی‌تجربه به عنوان معلم این پایه در نظر گرفته می شود، حق دانش آموز نادیده گرفته شده است یا وقتی معلمی مجبور است برای تامین معاش خانواده اش، به صورت دو یا سه شیفت کار کند، درحقیقت حقوق مادی معلم نادیده گرفته شده است. این در حالی است که دانش آموز، والدین و معلم در کنار این نادیده گرفتن ها مجبور هستند به کلاس هایی بروند که وضعیت مناسبی ندارند.
محمد الهی کارشناس فن آوری آموزشی با اشاره به مواد این منشور حقوق دانش آموزی می گوید: من فکر می کنم یکی از حقوق ساده دانش آموزان، حق بازی کردن است. اما فضای حیاط مدرسه و حجم انبوه دانش آموزان به اندازه ای است که مدیر مدرسه نمی تواند در حیاط مدرسه تلویزیون نصب کند تا دانش آموزان در ساعات تفریح به تماشای کارتون بنشینند. از دیگر حقوق دانش آموز، حقوق بهداشتی آنان است. متاسفانه سرویس های بهداشتی و آبخوری مدرسه ها هیچ تناسبی با تعداد دانش آموزان یک مدرسه ندارد. بسیاری از دانش آموزان نیز به دلیل تمیز نبودن سرویس های بهداشتی هیچ گاه تمایل به استفاده از آنها را ندارند که این برای سلامت دانش آموزان بسیار مضر است.

 

ای کاش منشور حقوق دانش آموز، آموزش داده می شد
 امان الله قرایی مقدم جامعه شناس هم می گوید: از زمان تشکیل شورای عالی آموزش و پرورش، در این شورا تاکیدات ویژه ای به حقوق دانش آموزی همچون پرورش مناسب ذهنی و فکری دانش‌آموز شده است. از سوی دیگر منشور ملی حقوق دانش‌آموز در 7 فصل و 54 ماده تدوین شده که قرار بود تک تک ماده های این منشور به دانش آموزان آموزش داده شود، شاید اگر منشور دانش آموزی به دانش آموز و معلم آموزش داده می شد، دیگر وقایعی همچون شین آباد رخ نمی داد.
بر اساس این گزارش متاسفانه یکی از دلایل تاثیر‌گذار نبودن بحث صیانت حقوق معلم و دانش آموز، ناشی از آگاهی نداشتن آنان نسبت به حق و حقوقشان است. اگر معلم و دانش آموز با ارائه بروشورهایی که می‌شود توسط همان کمیته ای که کارشناسان تدوین کرده اند نسبت به حقوق خود آگاه شوند، دیگر شاهد وقایعی همچون شین آباد نخواهیم بود. البته در این میان بهترین راهکار تشکیل کمیته راهبری صیانت از حقوق معلم و دانش آموز در وزارت آموزش و پرورش است. کمیته ای که شکلی تشریفاتی نداشته باشد و با بهره گیری از تجربه های سایر کشورها، اقدام های اساسی را نسبت به وضعیت امنیت جسمی، روحی، بهداشتی و ... هم برای معلم و هم برای دانش آموز انجام دهد.

--------------------------------------------------------------------------------
پی نوشت :
روزنامه حمایت 15/12/1391
 
http://www.hvm.ir/print.asp?id=36592

محمدحسنی
وبلاگ حقوقی محمدحسنی درصورتی که نیاز به وکیل دارید می توانید به موسسه حقوقی عدل فردوسی مراجعه نمایید- آدرس : تهران ، خیابان انقلاب اسلامی ، بین میدان فردوسی و لاله زار ، پلاک 630 ، واحد 9 --تلفن تماس تهران: 66342315
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :