وبلاگ حقوقی محمد حسنی
گردآوری و ارائه مطالب متنوع و سودمندحقوقی
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
- ۱۳٩٢/۱٢/٢٧

درگفت وگوی «حمایت» با مقامات ارشد قضایی بررسی شد؛ 
دستاوردهای قضایی درسال 1392

سال 92 با همه اتفاق‌های مثبت و منفی بالاخره به روزهای  پایانی خود رسید.دراین بین دستگاه قضا هم روزهای پرکاری را پشت سرگذاشت وعلی رغم کمبودهای مختلف مسئولان وکارکنان قضایی تلاش کردند تا خدمت رسانی به مردم ارتق یابد. تعدادی از مقامات قضایی در گفت وگو با حمایت بخشی از دستاوردهای قضایی درحوزه های گوناگون را تشریح کردند که درپی می آید.


مبارزه با قاچاق کالا همراه با رونق اقتصادی
توکل حیدری رییس کل دادگستری استان آذربایجان غربی: به تازگی طرحی به تصویب رسیده است که بخشی از مناطق شمال استان آذربایجان غربی (ماکو، پل دشت، شهرستان رشت) به مناطق آزاد تجاری تبدیل شوند، امیدواریم بنا بر محدودیتی که تا کنون در آنجا وجود داشت و مشکل‌های معیشتی برای ساکنان آن ایجاد می‌کرد، با این تغییرات ساکنان این مشکل معیشتی خود را رفع کنند و این طرح به ارتقای وضع مالی و اشتغال‌زایی بینجامد. با توجه به اینکه این استان رنج بسیاری در مبارزه با قاچاق کالا برده است، سعی شد تا برای جنوب این استان هم در کنار بخش‌های خصوصی، از ایجاد شغل و توسعه پایدار منطقه حمایت کنیم و در سالی که حرف از «حماسه اقتصادی» به میان آمده است، به رونق اقتصادی فکر کنیم. برنامه دادگستری استان آذربایجان غربی در سال آینده هم ادامه مسیر سال جاری خواهد بود به این معنا که علاوه بر مبارزه با قاچاق کالا، برای رونق اقتصادی اقدامات بیشتری برای حمایت از سرمایه‌گذاری انجام خواهیم داد. 
 
    نگاه باز مهندسی در مدیریت قوه قضاییه
احمد فاضلیان رییس کل دادگستری استان گلستان: دادگستری کل استان گلستان امسال تلاش کرد با در نظر گرفتن نگاهی جدید در مدیریت قوه قضاییه و باز مهندسی، سیاست‌های گذشته و با در نظر گرفتن سیاست‌های کلی ابلاغ شده از سوی رهبری، به اهداف مهمی دست یابد. بخشی از این اهداف احقاق حقوق مردم و گسترش عدل و آزادی برای حقوق فردی و اجتماعی بود که با تقویت نهادهای نظارتی و ارتباط رودررو با مردم در محاکم و مساجد برای تحقق آن گام برداشتیم. گام بعدی تکمیل و توسعه در به روز کردن فناوری‌های نوین بخصوص در فرایند توسعه دادرسی از طریق برنامه سمپ و توزیع شبکه اتوماسیون اداری بود که مسئولان قضایی استان گلستان توانستند از طریق آن، زیرساخت‌های قوه قضاییه را تقویت کنند. همچنین استان گلستان در برنامه کلی خود، موضوع مهم حفاظت از اراضی ملی را در دستورکارداشت تا شورای حفاظت از منابع طبیعی فعال‌تر از قبل شودو نقاط آسیب‌پذیر را برای بهبود آن شناسایی کند.
 
 کسب رتبه‌های موفقیت‌آمیز در دادگستری هرمزگان
حجت‌الاسلام والمسلمین محمد صادق اکبری رییس‌کل دادگستری استان هرمزگان: مسئولیت دادگستری تقریبا در نیمه دوم سال به بنده واگذار شد اما در همین مدت اتفاق‌های بسیاری رخ داد که کاهش اطاله دادرسی قسمتی از مسایل سال جاری بود. همه همکاران در دستگاه قضایی استان هرمزگان حدود 12 هزار پرونده از کل موجودی پرونده‌های حاضر در داگستری این استان را بررسی و برای آنها حکم صادر کردند. به طور کلی دادگستری هرمزگان در سال 92 عملکرد خوبی از خود نشان داد تا جایی که توانست در مباحث مختلف قضایی مانند دادرسی پرونده‌ها، رتبه خوبی کسب کند. همچنین با توجه به رویداد مهم سال جاری یعنی تاکید رهبرمعظم انقلاب اسلامی بر امر اقتصاد مقاومتی، دادگستری استان هرمزگان بر آن است تا موانع اداری برای سرمایه گذاران در این استان را رفع کند. مسئولان دولتی موقعیت این استان را برای سرمایه‌گذاری تشریح و روند اجرایی فعالیتها را برای این سرمایه‌گذاران تسهیل کند .تسهیل کردن مسیر سرمایه‌گذاری و رفع موانع اداری باعث افزایش انگیزه سرمایه‌گذاران می‌شود.
 
    بازگرداندن حدود 2 هزار هکتار زمین به بیت‌المال
حجت‌الاسلام والمسلمین علی توکلی، رییس‌کل دادگستری استان کرمان: سال 92 با جذب تعدادی قاضی جدید، بخشی از مشکل‌های قضایی دادگستری استان کرمان کاهش یافت. استفاده از سامانه‌های الکترونیکی در امور قضایی و اداری توسعه یافت که این کار باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های جاری شد. با توجه به اینکه فعالیت‌های اقتصادی در استان کرمان شتاب گرفت، در اغلب جلسات مشترک به مدیران گفته شد از هر نوع سرمایه‌گذاری و فعالیت اقتصادی مشروع و قانونی حمایت کنیم و اعضای کمیته حمایت از سرمایه‌گذاری را به بازدید از صنایع و کارخانه‌های بزرگ و پروژه‌های سنگین دعوت کردیم. همچنین استان کرمان حتی بیشتر ازسایر استانها برای پیشگیری از وقوع جرم و بهداشت قضایی، تلاش کرد. گفتنی است مسئولان قضایی در دادگستری استان کرمان برای رسیدن به این هدف جلسه‌های متعددی برگزار کردند و نتیجه آن نیز کاهش وقوع بسیاری از جرایم که مرتبط با موسسات و اداره‌هایی که خدمت‌رسانی می‌کنند، مانند راهنمایی و رانندگی، سازمان منابع طبیعی و یا حتی وزارت راه و شهرسازی شد. در نهایت، در سال 92 فقط در جنوب استان کرمان حدود 2 هزار هکتار زمین که به شکل غیرمجاز متصرف شده بودند، به بیت‌المال برگشت داده شد.
 
     آشتی مردم با دستگاه قضایی
حجت‌الاسلام والمسلمین نورالله قدرتی، رییس‌کل دادگستری استان خراسان شمالی: در روزهای انتهایی سال همواره عملکرد یک سازمان یا دستگاه مورد توجه مردم قرار می‌گیرد. با نگاهی کلی بر عملکرد دادگستری استان خراسان شمالی می‌توان گفت آمار مثبتی از نتایج دادرسی به دست می‌آید. اگر فرض کنیم موجودی پرونده‌ها نزدیک به 15 هزار بوده، با تلاش دادستان علاوه بر کاهش موجودی در سال جاری، ورودی سال‌های گذشته نیز تا حد قابل توجهی مختومه شدند و مقدار پرونده‌های باقی مانده بسیار اندک است. این موضوع، بیانگر تسریع در رسیدگی به پرونده است. همچنین در راستای رهنمودهای رییس قوه قضاییه درباره مسایل فرهنگی، دادگستری استان خراسان شمالی به‌دنبال آشتی مردم با دادگستری بود که با تلاش مسئولان قضایی باعث شد بیشتر مردم، رویکرد امیدوارانه داشته باشند و احساس درونی آنها نسبت به قوه قضاییه، مثبت شود. مساله دیگر در سال جاری، رشد امنیت و عدالت بود که باید محقق شود و دستیابی به آن دشوار است اما می‌توان با رسیدگی به موقع به پرونده‌ها، قسمتی از آن را حل کرد. امیدواریم با سایر همکاران قضایی در عرصه‌های مختلف و نهادهای متفاوت تا پایان سال، به رضایتمندی لازم بیش از گذشته دست پیدا کنیم. 
 
    کاهش تعداد قابل توجهی از پرونده‌ها
حیدر بحرانی، رییس کل دادگستری استان بوشهر: طی سال 92 تعداد 25 نفر از محکومان به اعدام، با اتهام قتل با جلب رضایت اولیای دم از طناب دار رهایی پیدا کردند. به طور کل 25 پرونده با موضوع قتل در حال رسیدگی بوده اند که 25 فقره از آنها منجر به سازش شده اندکه از این تعداد 19 فقره در مرحله تجدیدنظرخواهی و  6 فقره نیز در مرحله اجرای حکم با جلب رضایت شکات، قصاص منتفی شده است و محکومان از مرگ حتمی رهایی و زندگی دوباره‌ای یافته‌اند. همچنین با توجه به موقعیت جغرافیایی استان بوشهر، اراضی ملی در تعارض و تصرف مستعد هستند اما دستگاه قضایی این استان، برای هرگونه رفع تصرف از اراضی ملی مدیون تلاش همه اعضای شورای حفاظت از منابع طبیعی است و اگر هماهنگی باشد می‌توان این اطمینان را داد که در آینده روند رو به رشدی خواهیم داشت و این نیازمند آن است که به فراخور امکانات و تجهیزاتمان عمل کنیم.
 
    برخورد قاطع با ناامنی
حجت‌الاسلام والمسلمین حکمتعلی مظفری رییس‌کل دادگستری استان مرکزی: در زمان ریاست بنده بر دادگستری شهرستان ساوه و شعبه سوم دادگاه کیفری استان مرکزی، پرونده تعدی به یک گردشگر(توریست) هلندی توسط 2 تبعه افغان مطرح شد. بر اساس دستورات صادره از جانب دادستان ساوه در کمتر از 48 ساعت متهمان این پرونده دستگیر و پرونده آنان به دادگاه کیفری استان ارجاع شد. رسیدگی به این پرونده به سرعت انجام شد و در کمتر از 2 ماه، متهمان محاکمه شدند و حکم اعدام در مورد اتباع افغان صادر و اجرا شد. این اقدام که نشان‌دهنده برخورد قاطع دستگاه قضایی با عوامل ایجادکننده ناامنی بود، تأثیر مثبتی در جامعه داشت و سفیر کشور هلند نیز با ارسال نامه‌ای، از دادگستری و نیروی انتظامی قدردانی کرد. همچنین با اینکه بروز چنین جرمی در شهرستان ساوه موجب تکدر خاطر اهالی و مسئولان این شهرستان شده بود اما خداوند متعال را شاکر بودیم که با وجود حجم زیاد پرونده‌های دادگستری، به این پرونده، به‌ نحو سریع و قاطعانه رسیدگی و حیثیت نظام جمهوری اسلامی ایران حفظ شد.
 
    کوتاه کردن زمان دادرسی
حجت‌الاسلام والمسلمین مالک اژدر شریفی رییس‌کل دادگستری استان آذربایجان شرقی: دادگستری استان آذربایجان شرقی در سال 92 مهمترین موضوعی را که پیگیری کرد، کوتاه کردن زمان دادرسی بود که موفقیت خوبی در این زمینه به دست آوردیم اما این اتفاق برای داشتن ثبات، باید ادامه پیدا کند زیرا اگر با آغاز سال جدید، روند تسریع در دادرسی را متوقف کنیم، موفقیت به دست آمده را از بین می‌بریم. در این خصوص می‌توان از کاهش تعداد پرونده‌ها یاد کرد که از حدود 200 هزار فقره به 85 هزار فقره رسید. موضوع بعدی که دادگستری این استان قصد ادامه آن در سال آینده را دارد، اتمام پروژه‌های عمرانی است. این پروژه‌ها با بحران مالی دولت مواجه شد اما با مدیریت دستگاه اجرایی و قضایی، انتظار می‌رود در سال آتی پایان یابد و بتوان پروژه‎‌های جدید را آغاز کرد. همچنین مسئولان قضایی در دادگستری استان آذربایجان شرقی، موضوع پیشگیری از وقوع جرم را که یکی از مهمترین رخدادهای قضایی در سال جاری بود با تقویت و رشد موضوع‌هایی مانند تقویت نهادهای داوری و توجیه مسئولان اداری و اجرایی در انجام صحیح وظایف قانونی آنها و همچنین نحوه صحیح دادرسی که خواست اصلی مردم بود، با هماهنگی نیروی انتظامی محقق کرد و برای استمرار، آن را ادامه خواهد داد.
http://hemayat.net/detail/News/1300

محمدحسنی
وبلاگ حقوقی محمدحسنی درصورتی که نیاز به وکیل دارید می توانید به موسسه حقوقی عدل فردوسی مراجعه نمایید- آدرس : تهران ، خیابان انقلاب اسلامی ، بین میدان فردوسی و لاله زار ، پلاک 630 ، واحد 9 --تلفن تماس تهران: 66342315
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :