وبلاگ حقوقی محمد حسنی
گردآوری و ارائه مطالب متنوع و سودمندحقوقی
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
- ۱۳۸٩/٥/٤

 

جلسه مورخه 7/10/1388
سوال: چنانچه شخصی اقدام به حمل بدون مجوز بی‌سیمی نماید که با توجه به میزان برد آن نیاز به اخذ مجوز از سازمان مقررات رادیویی یا نهادهای وابسته بوده است، در این صورت آیا مطابق قوانین و مقررات مربوطه بزهی واقع شده است یا خیر و در صورت جرم بودن عمل، مستند قانونی آن چیست؟
نظر گروه اکثریت: با توجه به اینکه هیچ نص صریحی در این خصوص در قوانین جزایی نداریم و قانونگذار صرفا استفاده از بی‌سیم بدون مجوز را جرم تلقی کرده است و نه نگهداری از آن را. مضافا اینکه ماده 7 قانون استفاده از بی‌سیم‌های اختصاصی و غیرحرفه‌ای در خصوص بی‌سیم‌های بدون پروانه، تنها مقرر کرده است که برای جلوگیری از کار چنین بی‌سیم‌هایی وزارت پست و تلگراف و تلفن آنها را ممهور به سرب خواهد کرد و تبصره یک ماده 25 آیین نامه اجرایی قانون استفاده از بی‌سیم‌های اختصاصی و غیرحرفه‌ای نیز که راجع به نگهداری کریستال‌های تولید فرکانس بدون مجوز است، تنها اشاره به ممنوعیت آن کرده است و نه جرم بودن آن، بنابراین حمل بی‌سیم بدون مجوز جرم نبوده و با هیچ‌یک از عناوین جزایی منطبق نیست.
نظر گروه اقلیت: هرچند نص صریحی در این خصوص نیست اما با جمع موادی از قانون استفاده از بی‌سیم‌های اختصاصی و غیرحرفه‌ای می‌توان به این نتیجه رسید که قانونگذار چنین عملی را جرم تلقی و برای آن مجازات در نظر گرفته است:
اولا مطابق ماده 3 آیین‌نامه اجرایی قانون استفاده از بی‌سیم‌های اختصاصی و غیرحرفه‌ای، برای تاسیس و استفاده از ایستگاه بی‌سیم اختصاصی پروانه ایستگاه لازم است و ایستگاه، بی‌سیم اختصاصی مطابق ماده 1 آیین‌نامه مذکور حتی یک دستگاه فرستنده و گیرنده رادیویی را شامل شود.
ثانیا: مطابق بند 5 ماده 11 قانون مذکور تخلف از مشخصات و شرایط و خصوصیات مندرج در پروانه ایستگاه جرم تلقی و قابل مجازات دانسته شده است. بنابراین با توجه به اینکه یک دستگاه بی‌سیم، یک دستگاه فرستنده و گیرنده رادیویی به حساب می‌آید و نیاز به اخذ پروانه ایستگاه دارد لذا عدم اخذ چنین مجوزی به منزله تخلف از مشخصات و شرایط ... مندرج در پروانه ایستگاه، جرم تلقی شده و مطابق بند 5 ماده 11 قانون فوق‌الذکر قابل مجازات است.
منبع:

http://www.ghazavat.com/63/miz.htm

محمدحسنی
وبلاگ حقوقی محمدحسنی درصورتی که نیاز به وکیل دارید می توانید به موسسه حقوقی عدل فردوسی مراجعه نمایید- آدرس : تهران ، خیابان انقلاب اسلامی ، بین میدان فردوسی و لاله زار ، پلاک 630 ، واحد 9 --تلفن تماس تهران: 66342315
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :