نگرشی به پلیس قضایی با لحاظ پیشرفت علم و فن‌آوری

 

عدالت مرد عمل می‌خواهد و محقق نخواهد شد؛ مگر به دست توانا و برومند مجریان آن. مجریان عدالت باید مردانی آگاه و بصیر، مجهز به دانش حقوقی و کیفری، متخصص و کارآمد باشند و با چشمانی باز نقش بازوان ستبر مرد عدالت (قاضی) را ایفا نمایند. در دنیای امروز پیشرفت علم به صورت لحظه‌ای است و فن‌آوری در خدمت علم و علم در خدمت بشر قرار دارد؛ بشری که با چشم باز و بینا علم را به خدمت گرفته و در عرصه خدمت به خدا که همان خدمت به خلق اوست، دین خود را به جامعه ادا نماید.

امروزه عمده امور در جامعه به صورت مدرن و مجهز به علم روز و تخصصی انجام می‌شود؛ اما متأسفانه هنوز نتوانسته‌ایم آن‌طور که شایسته است، وظیفه خود را در زمینه امور قضایی به نحو مطلوب و ایده‌آل ایفا نماییم.

مشکلاتی از قبیل اطاله دادرسی، سرگردانی ارباب رجوع، معطل ماندن انبوه پرونده‌ها در مراجع انتظامی و اعاده مکرر آنها از دادسرا به کلانتری و به‌عکس، درد بزرگی است که درمان آن جز در سایه افکار بلند افراد مسئول در پیشگاه خداوند متعال و خلق خدا میسر نخواهد شد.نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در راه رسیدن به آرمان‌های والای خود چه مصیبت‌هایی که نکشیده، چه زجرهایی که نچشیده و چه سرداران لایقی که فدا نشده و بر ماست که احیاگر حقوق عامه از طریق مقتضی؛ آن هم به صورت بلندمدت باشیم و آن‌طور که شایسته این نظام است، در مسند عدالت وظیفه خود را به انجام رسانیم.تلاش مضاعف نیروهای انتظامی در پاسداری از دستاوردهای این نظام مقدس و خدمت‌رسانی به مردم بر هیچ‌کس پوشیده نیست؛ اما انتظار مردم و قضات بیش از اینهاست که با تشکیل یک پلیس متخصص و متبحر در امر قضایی این مهم برآورده خواهد شد؛ ضمن این‌که از وجود نیروی پلیس فعلی در زمینه‌های دیگر از جمله کارهای عملیاتی و امور مربوط به آنان که در قانون احصا شده، به جز آنچه به پلیس قضایی محول می‌شود، استفاده مطلوب به عمل می‌آید.کارنامه خوب و قابل قبول پلیس قضایی دلیل محکم و موجهی بر این مدعاست و با اتخاذ سیاست یک گام به عقب به داد دادگران و تشنگان مجری عدالت لبیک گفت و از خداوند متعال می‌خواهیم که ما را در رسیدن به این آرزوی مقدس مدد فرماید.مخلص کلام این‌که امروزه با پیشرفت علم و فن‌آوری در زمینه‌های مختلف، تبهکاران حرفه‌ای با استفاده از پیشرفته‌ترین ابزار و آلات و وسایل ارتکاب جرم به دور از دید مأموران اهداف خود را عملی می‌کنند. پیشرفت آدمی و ترقی جوامع بشری یک روند همیشگی است. جوامع بشری به‌درستی دریافته‌اند که بین وظایف پلیس قضایی و وظایف پلیس انتظامی باید تفکیک قائل شد. شاید یکی از رموز توسعه‌یافتگی در امور قضایی برخی از این کشورها همین موضوع است؛ چراکه پلیس قضایی برای وظایف خاص خود تربیت شده و تخصص پیدا کرده و نـگـرش مـتـصـدیـان قـضـایـی بـه پلیس قضایی نگرشی صرفاً اداری و انتظامی نیست.سیاست جنایی تقنینی و سیاست جنایی قضایی کشور ایجاب می‌نماید:1-همگام با پیشرفت علوم و فنون، پیشگام‌تر از مجرمان و تبهکاران حرفه‌ای در امر قانون‌گذاری و اعمال سیاست جنایی خویش تجدیدنظر نماید.2-ضابطان خود را به ابزارهای مناسب به منظور مقابله با اشخاص و جرایم نوظهور تجهیز کرده و آموزش‌های لازم را در اولویت قرار دهد.3-پلیسی ورزیده، کاردان، مجرب و آشنا به ابزار و وسایل پیشرفته و آگاه به موازین حقوقی با هویتی مستقل تشکیل دهد. ‌امید آن داریم که دوستداران اجرای شایسته عدالت هر چه سریع‌تر برای احیای این ضرورت اقدام عاجل نمایند.علی ناصر کلی‌وند، بازپرس دادسرای عمومی و انقلاب تهران و مسئول نظارت بر ضابطان دادسرای ناحیه ١٨

/ 0 نظر / 3 بازدید