ایمنی در اینترنت

 

مقدمه:

در حالی که دنیای آن لاین، دنیایی از امکانات فرا روی کودکان می گشاید، آنها را در معرض مناطق و فرهنگهای متفاوت و شیوه های مختلف زندگی قرار می دهد، در عین حال خطراتش را فرا روی آنها در مسیر شاهراه اطلاعاتی می نهد. افرادی وجود دارند که درصدد استثمار جنسی کودکان از طریق استفاده از اینترنت و سرویس های آن  لاین هستند. برخی از این افراد به تدریج قربانیان خود را با استفاده از جلب نظر، دوستی، محبت و حتی هدیه دادن جذب و اغوا می کنند. این افراد غالبا حجم قابل توجهی از زمان و پول و انرژی را برای انجام این کار صرف می کنند. آنها به مشکلات کودکان گوش می کنند و به این مشکلات علاقه  نشان می دهند. این مجرمان آگاه از آخرین موسیقی ها، شوخی ها و سرگرمی های مورد علاقه کودکان هستند. این افراد به تدریج از طریق ارائه متون و محتوای جنسی در گفتگوهایشان با کودکان،  توجه کودکان را جلب این موضوعات می کنند.

البته افراد دیگری نیز وجود دارند که مستقیما و فورا وارد گفتگوهای جنسی صریح با کودکان می شوند. برخی از این مجرمین بدوا به جمع آوری و تجارت تصاویر پورنوگرافی می پردازند در حالی که برخی دیگر از تماس های آن لاین استفاده می کنند تا موفق به دیدارهای رخ به رخ با کودکان شوند. برای والدین درک این نکته مهم است که کودکان می توانند علاوه بر روش های غیرمستقیم ماننده انتقال اطلاعات و موضوعات جنسی صریح، مستقیما از طریق گفتگو یعنی چت بزه دیده شوند. همچنین مجرمان جنسی کامپیوتری ممکن است به ارزیابی کودکان بپردازند تا دریابند بعد از تماس آن لاین می توانند از کودکان تقاضای ملاقات های رخ به رخ کنند یا خیر. ملاقات رخ به رخ با کودک موجب بزه دیدگی مستقیم او می شود. والدین و کودکان باید به یاد داشته باشند که مجرمان جنسی کامپیوتری می توانند در هر رده سنی یا از هر جنسی باشند، این مجرمان لزوما آدم های کثیف، ژولیده، مسن و دارای قیافه های خاص نیستند، از این رو والدین و کودکان نمی توانند بنا به ظاهر فرد پی ببرند که آن فرد به آنها صدمه می رساند یا خیر.

کودکان، به ویژه نوجوانان گاه علاقمند و کنجکاو مسائل جنسی و مطالب و موضوعات صریح جنسی هستند. آنها ممکن است از کنترل کامل والدین خارج شوند و در جستجوی ایجاد روابط جدید خارج از خانواده برآیند. کودکان و نوجوانان به علت این که کنجکاو هستند، گاه از دستیابی آن لاین برای جستجوی این نوع فعالیت و افراد درگیر این گونه فعالیت های جنسی استفاده می کنند. مجرمین جنسی با استفاده از این ویژگی ها ونیازها کودکان را هدف قرار می دهند. برخی نوجوانان نیز توسط افراد هم سن و سال خود جذب و اغوا می شوند اگرچه از حیث تکنیکی این سوءاستفاده کنندگان مانند مجرمان بزرگسال نیستند اما همان خطر را دارند. به هر حال این کودکان توسط مجرمان حرفه ای اغوا و سوءاستفاده می شوند در حالی که کودکان خطرات بالقوه تماس با این گونه مجرمان را به طور کامل و درست درک نمی کنند. این راهنما با استفاده از پی جویی های به عمل آمده نسبت به کودکان بزه دیده و کودکان مجرم تهیه شده است. اطلاعات بیشتر برای حمایت آن لاین از کودک خود را می توانید از انتشارات مرکز ملی بچه های گم و استثمار شده کسب کنید.

علایم در معرض خطر آن لاین بودن کودک شما چیست؟

کودک شما وقت آن لاین زیادی به ویژه در شب صرف می کند. بیشتر کودکانی که بزه دیده مجرمان جنسی کامپیوتری می شوند حجم زمانی آن لاین زیادی را به ویژه در اتاق های چت سپری می کنند. آنها ممکن است بعد از صرف غذا یا آخر هفته ها به دنبال ارتباطات آن لاین بروند. آنها ممکن است از دسته بچه هایی باشند که والدین آنها از آنها می خواهند بعد از برگشت از مدرسه همیشه در منزل بمانند. آنها به چت با دوستان جدید، گذران زمان و گاهی کسب اطلاعات صریح جنسی اقدام می کنند. در حالی که علم و تجربه موارد ارزشمندی است اما والدین باید به دیده بانی و ارزیابی حجم زمان آن لاین کودک بپردازند.

کودکان آن لاین در معرض بزرگترین خطر در ساعات عصرگاهی هستند. در حالی که مجرمان همه اوقات به صورت آن لاین آگاه و مترصد هستند، بیشترین کار آن ها به طول روز و به ویژه بعد از ظهرها بر می گردد که به صورت آن لاین سعی دریافتن و نزدیک شدن به کودکان یا جستجوی پورنوگرافی دارند. شما روی کامپیوتر کودکان پورنوگرافی می یابید. غالبا پورنوگرافی در بزه دیده شدن جنسی کودک مورد استفاده قرار می گیرد. غالبا مجرمان جنسی از پورنوگرافی به عنوان ابزار ایجاد گفتگوی جنسی و اغوای بزه دیدگان بالقوه خود استفاده می کنند. پورنوگرافی کودک ممکن است استفاده شود تا بزه دیده کودک فکر کند سکس بین کودکان و بزرگسالان امر عادی است. والدین باید از این واقعیت آگاه باشند که یک کودک ممکن است فایل های پورنوگرافی را روی دیسکت پنهان از آنها نگاه دارد. این به ویژه زمانی محقق می شود که کامپیوتر بوسیله دیگر اعضاء خانواده استفاده می شود.

کودک شما تماس های تلفنی با افرادی دارد که شما آنها را نمی شناسید یا گاهی تماس های طولانی با شماره تلفن هایی دارد که شما از آن شماره ها خبر ندارید. در حالی که صحبت آن لاین با بزه دیده کودک یک امر هیجان انگیز برای مجرم جنسی کامپیوتری است، این کار می تواند خیلی طاقت فرسا باشد. این مجرمین بیشتر به دنبال صحبت با کودکان از طریق تلفن هستند. آنها غالبا علاقمند به سکس تلفنی با کودکان هستند و به دنبال ترتیب دادن ملاقات عملی با آن  کودک برای انجام سکس واقعی هستند. در حالی که ممکن است کودک در دادن شماره تلفن خانه خود دو دل و مردد باشد، مجرمان جنسی کامپیوتری این شماره را به دست می آورند. آنها با استفاده از نمایشگر شماره به راحتی شماره تلفن کودک را به دست می آورند. برخی مجرمان جنسی از شماره های تلفن رایگان استفاده می کنند تا بزه دیده بالقوه نگران هزینه تماس با آنها و ترس از فهمیدن ماوقع توسط والدین خود نباشد. مجرمان دیگر از کودک می خواهند از تماس های کوتاه استفاده کند. همه این روش ها منتج به توانایی مجرم جنسی کامپیوتری در یافتن شماره تلفن کودک می شوند. کودک شما پست، هدایا یا بسته هایی از کسانی دریافت می کند که شما آن ها را نمی شناسید. به عنوان بخشی از پروسه جذب و اغوا کردن، مجرمان مشترکا از روش هایی نظیر ارسال نامه، عکس، اهدای هدیه و ... به بزه دیدگان بالقوه شان استفاده می کنند. مجرمان جنسی کامپیوتری برای کودک بلیط هواپیما می فرستند تا کودک با سفر بین شهری به ملاقات آن ها برود. کودک شما مانیتور کامپیوتر را خاموش می کند یا سریعا اسکرین روی مانیتور را تغییر می دهد زمانی وارد اتاق او می شوید. کودک در جستجوی تصاویر پورنوگرافی است یا به دنبال مکالمات صریح جنسی است که نمی خواهد شما آنها را روی اسکرین ببینید و از آن مطلع شوید.

کودک شما از خانواده گریزان شده است

مجرمان جنسی کامپیوتری خیلی سخت کار می کنند تا فاصله ای بین کودک و خانواده اش ایجاد کنند یا از زمینه رابطه فامیلی سوءاستفاده کنند. آن ها اقدام به بزرگ نمایی هر مشکل کوچکی در خانه اقدام می کنند تا کودک را تحت تأثیر قرار دهند. نیز کودکان ممکن است بعد از بزه دیده شدن جنسی از خانواده گریزان شوند.

کودک شما از اکانت آن لاین متعلق به دیگری استفاده می کند

حتی اگر مشترک یک سرویس آن لاین یا سرویس اینترنت نباشید، ممکن است کودک شما مجرم را زمانی ملاقات کند که به طور آن لاین در منزل یک دوست یا در کتابخانه به سر می برد. بیشتر کامپیوترها مجهز به ارتباط آن لاین یا نرم افزار اینترنتی هستند. مجرمان جنسی گاهی به بزه دیدگان بالقوه خود یک اکانت کامپیوتری به منظور ارتباط با آن ها می دهند.

چه کاری انجام دهید زمانی که کودک مظنون شما در حال ارتباط با یک مجرم جنسی آن لاین است؟

• به راحتی و وضوح با کودک در باب ظن خود صحبت کنید. به او درباره خطرات مجرمان جنسی کامپیوتری صحبت کنید.

• به بررسی آن چه روی کامپیوتر کودک شما است، بپردازید. اگر از آن سر در نمی آورید، از یک دوست،  همکار، فامیل یا دیگر افراد مطلع بپرسید. پورنوگرافی یا هر نوع از ارتباط جنسی می تواند یک علامت هشداردهنده باشد.

• از سرویس نمایشگر شماره برای تعیین کیستی تماس گیرنده با کودک خود استفاده کنید. بیشتر شرکت های تلفنی که نمایشگر شماره را ارائه می کنند یک سرویس دیگر نیز ارائه می کنند که به شما اجازه بلوکه کردن شماره تماس ها روی نمایشگر دیگران را می دهد. شرکت های تلفنی همچنین یک سرویس اضافی ارائه می کنند که امکان جلوگیری از تماس هایی را که شما بلوکه کردید، می دهد. این سیستم مجرمان جنسی کامپیوتری و دیگران را از امکان تماس ناشناس با منزل شما باز می دارد.

• واسط هایی را می توان خرید که شماره تماس های برقرار شده از منزل شما را نشان می دهد. به علاوه آخرین شماره که از منزل شما تماس گرفته شده می تواند از طریق ویژگی شماره گیری مجدد معلوم و مشخص شود. برای تکمیل این پروسه نیازمند یک پیجر تلفنی هستید.

• استفاده از یک پیجر و تلفن دیگر همان عملکرد تلفن اول با ویژگی شماره گیری مجدد را دارد. با استفاده از این تلفن و پیجر،  می توان مکان تلفن دومی را به پیجر مشخص کرد. زمانی پیجر زنگ می خورد تا با فشار دادن دکمه ای شماره تماس را دریابید، می توانید از این روش برای یافتن تلفن های مشکوک استفاده کنید. آخرین شماره تماس گرفته شده از یک تلفن روی پیجر نمایش داده می شود.

• کلیه انواع دستیابی های کودک خود به ارتباطات الکترونیک زنده (همانند اتاق گفتگو، پیام فوری، مکالمه فوری اینترنتی و غیره) را دیده بانی کنید و نیز ایمیل کودک خود را دیده بانی کنید. اغلب مجرمان کامپیوتری، بزه دیدگان بالقوه خود را از طریق اتاق های گفتگو، ملاقات می کنند. این افراد بعد از ملاقات آن لاین با یک کودک به برقراری ارتباط الکترونیکی بین خود به ویژه از طریق ایمیل ادامه می دهند. در صورتی که هر کدام از موقعیت های زیر مخصوصا از طریق اینترنت یا خدمت آن لاین پیش آمد، باید بلافاصله با پلیس ایالتی یا محلی یا اف بی آی و یا مرکز ملی کودکان گم و استثمار شده تماس بگیرید:

1- کودک شما یا هر کس در منزل شما پورنوگرافی کودک دریافت کرده است.

2- کودک شما بوسیله کسی که می داند کودک شما زیر 18 سال است به انجام رفتار جنسی دعوت و ترغیب شده است.

3- کودک شما پیام های صریح جنسی از کسی دریافت کرده که می داند کودک زیر سن 18 سال است. اگر یکی از این سناریوها پیش آمد، کامپیوتر را خاموش کنید، تا ادله برای استفاده مأموران حفظ شود. نباید اقدام به کپی گرفتن از تصاویر یا متن یافت شده روی کامپیوتر کنید مگر این که مأموران مستقیما اقدام به این کار کنند.

چه می توانید انجام دهید تا شانس های بزه دیده شدن آن لاین کودک خود را به حداقل برسانید؟

• با کودک خود ارتباط برقرار و با او درباره بزه دیده شدن جنسی و خطرات بالقوه آن لاین صحبت کنید.

• با کودکان آن لاین خود زمانی را سپری کنید. به آنها درباره مطالب و موارد آن لاین مطلوب آموزش دهید.

• کامپیوتر را در اتاق مشترک و عمومی در خانه نگهداری کنید و هرگز در اتاق خواب کودکان خود نگذارید. برای مجرم جنسی کامپیوتری برقراری ارتباط با کودک خیلی سخت می شود زمانی اسکرین کامپیوتر برای والدین یا یک عضو دیگر خانواده قابل رؤیت است.

• کنترل های مقرر و ارائه شده بوسیله تهیه کننده خدمات یا نرم افزار بلوکه کننده را که برای والدین درنظر گرفته شده، استفاده کنید. در حالی که مکالمه الکترونیک می تواند مکان بزرگی برای کودکان جهت دوست یابی و بحث درباره موضوعات مورد علاقه آنها فراهم کند، همچنین مورد استفاده مجرمان جنسی کامپیوتری قرار می گیرد. استفاده از اتاق های گفتگو به ویژه باید با دیده بانی سفت و سخت صورت گیرد. والدین درعین اجازه به استفاده از این مکانیسم ها نباید اعتماد مطلق به این ها داشته باشند.

• همیشه دستیابی به اکانت آن لاین کودک خود داشته باشید و ایمیل او را به صورت رندوم چک کنید. آگاه باشید که کودک شما ممکن است از طریق پست ارتباط برقرار کند. با کودک خود درباره دستیابی شما به این موارد و دلایل آن روراست باشید.

• به کودک خود استفاده معقول از منابع آن لاین را بیاموزید. این منابع تجربه آن لاین بیشتری از اتاق های گفتگو را به او می دهند.

• بدانید و مطلع باشید که چه تضمین های (امنیتی) کامپیوتری در مدرسه، کتابخانه عمومی و منازل دوستان کودک شما وجود دارد. این مکان ها، مکان هایی هستند که از نظارت عادی شما خارج هستند و می توانند کودکان شما را به دام مجرمان بیاندازند.

• بدانید، حتی اگر کودک شما عامدا در هر شکل از استثمار جنسی شرکت کند، او مقصر نیست بلکه بزه دیده است. مجرم همیشه به دنبال شریک کردن یا مسئول قلمداد کردن دیگران است.

به کودکان خود بیاموزید:

، هرگز قرار ملاقات چهره به چهره با کسی نگذارند که او را آن لاین ملاقات کرده اند.

، هرگز تصاویر خودشان را برای دیگری روی اینترنت یا روی سرویس آن لاین برای کسانی که شخصا نمی شناسند، نفرستند.

، هرگز اطلاعات هویتی از خودشان مثلا درباره نام، آدرس منزل،  نام مدرسه یا شماره تلفن ندهند.

، هرگز تصاویر از منابع ناشناس دریافت و ذخیره نکنند زیرا این کار فرصت و شانس خوبی برای مجرم در ارسال تصاویر صریح جنسی ایجاد می کند.

، هرگز به پیام ها، بولتن ها و ... که برای آنها پست می شود و حاوی مطالب آزاردهنده، وقیح، اغواگرایانه و ... است، واکنش نشان ندهند.

، هر آن چه آن لاین می شنوند، مم دریافت کننده زیر 18 سال است. چنین آگهی هایی را می توانید به تهیه کننده خدمات خود گزارش کنید و اگر تهیه کننده خدمات ارسال کننده را می شناسید به او گزارش کنید. می توانید به مقامات فدرال نیز گزارش کنید زیرا آن ها آگاهی لازم از محدوده مشکلات را دارند.کن است واقعی و درست نباشد.

سؤالات شایع

کودک من ایمیلی مبتنی بر تبلیغ یک وب سایت پورنوگرافی دریافت کرده چه باید کنم؟

عموما، ارسال آگهی مربوط به وب سایت پورنوگرافی برای بزرگسالان که از طریق پست الکترونیک صورت می گیرد ناقض قوانین فدرال و قوانین بیشتر ایالات نیست. در برخی ایالات این کار زمانی نقض مقررات محسوب می شود که ارسال کننده بداند

کدام سرویس ایمن تر است؟

مجرمان جنسی با کودکان از طریق سرویس های آن لاین بزرگ و مشهور و از طریق اینترنت ارتباط برقرار می کنند. بهترین روش ایمن سازی کودک شما، استفاده از کنترل های والدین، به کارگیری نرم افزار بلوکه کننده و بحث و گفتگو با کودکتان درباره نوع فعالیت او و امکان دیده بانی شما و ... است.

آیا باید کودکم را از ارتباط آن لاین منع کنم؟

مخاطرات در هر بخش از جامعه ما وجود دارد. با آموزش کودکانتان از این مخاطرات و اتخاذ تدابیر حمایتی از آن ها، کودکان شما می توانند از منافع بی شمار اطلاعات و امکانات آن لاین بهره ببرند.منبع:http://www.ghazavat.com/34/maghale.htm منبع:

/ 0 نظر / 3 بازدید