پاسخی برای سوال یکی از کاربران درمورد:عمل تلقیح در خارج از رحم

 

سوال:

با سلام
همسر بنده از لحاظ طبی قادر به ایجاد تخمک مستعد برای حاملگی نیست. ما تصمیم داریم که از تخمک زن دیگری در این باب استفاده کنیم. یعنی عمل تلقیح در خارج از رحم ایشان صورت گرفته و سپس به بدن ایشان وارد میشود. سوال بنده در باب این مساله است. خواهشمندم که درک نمایید چرا نام یا ایمیل نگذاشته ام. اگر پاسخ را در همین صفحه بدهید متشکر میشوم.

جواب:

مساله اهدای تخمک زن به زوجین با مخالفتهای شرعی کمتری رو به روست و بسیاری ار علما نیز این مسئله را بدون اشکال دانسته اند هرچند بنده نتوانستم فتوایی صریح واشکارمبنی بر حلیت این اهداء پیدا کنم . البته با توجه به جمیع جهات میتوان برای حل و فصل شک وشبهات شرعی موضوع   ؛ درجایی که اهدا   تخمک صورت می گیرد به طریق شرعی یک صیغه  عقد موقت برای آن    خوانده  شود    اما مسئله اهدای اسپرم همواره با مخالفتهای بیشتری رو به روست .

و همواره   بدین صورت بوده که درون ملاحظات اخلاقی اهدای‌ تخمک

  بحث های فراوانی در رابطه با اهدا کننده تخمک جریان داشته است.

سوال :  آیا بهتر است فرد اهدا کننده شناخته شده یا ناشناس باشد؟.

جواب:بسیاری از دریافت کنندگان تمایل به دریافت تخمک از اهدا کنندگان ناشناس هستند چرا که تمایل دارند حریم خصوصی خود را حفظ کنند. اما در مقابل عده ای نیز اصرار به شناختن اهدا کننده دارند.  و این گونه افراد دائم در معرض دادخواست استرداد ظفل قرار دارند برای این گونه افراد    سابقه اجتماعی، فرهنگی اهدا کننده تخمک و ویژگی های ژنتیکی اش اهمیت زیادی دارد.

موضوع دیگر: آشکار کردن یا پنهان داشتن موضوع از کودک حاصل از این عمل است. در مواردی که بنابر ملاحظاتی این حقیقت کتمان می شود همواره این خطر وجود دارد که حقیقت ناخواسته آشکار شود. این موضوع به ویژه در خانواده هایی که تفاهم و توافق وجود ندارد بیشتر اهمیت می یابد.

و قدر به یقین مهم این است که استانداردهای سلامت جسمی و روانی در مورد اهدا کنندگان نیز رعایت شود و برای پیشگیری از مشکلات آتی رضایت نامه از اهدا کننده و گیرنده دریافت شود

لازم است زوجی که می خواهند با روش اهدای تخمک تحت درمان قرار گیرند تحت مشاوره باشند و تمام جوانب این کار اعم از مسائل روحی، روانی، ارث و قانون و سایر مسائل را درنظر بگیرند و با آگاهی کامل درمان را آغاز کنند.

ارزیابی روان شناختی فرد اهدا کننده تخمک توسط یک شخص حرفه ای نیز بسیار توصیه می شود. این سابقه شامل: بررسی سابقه خانوادگی، تحصیلی، ثبات روحی،‌انگیزه اهداء، سابقه بارداری سخت، روابط بین فردی، سابقه قضایی و قانونی، سابقه بیماری های روان پزشکی و اختلال شخصیتی است.

   سوال از حضرت آیت الله مکارم شیرازی :

1--تهیه نطفه از بانک نطفه

 بعضى از مؤمنین و مؤمنات که براى اولاددار شدن به مراکز نابارورى مراجعه مى کنند و از حیث نطفه نقایصى دارند، آیا مى توانند از نطفه هایى که در بانک نطفه نگهدارى مى شود در لقاح مصنوعى با منى خود آنها ممزوج و شرایط لقاح را فراهم و با دستگاه در رحم همسران آنها قرار دهند یا خیر؟ در صورتى که به طور کلّى در منى آنها اسپرم و تخمک وجود نداشته باشد آیا مى توانند از اسپرمها و تخمکهاى مجهول الهویه موجود در بانک نطفه استفاده نمایند و چنانچه در دو فرض فوق فرزندى به وجود آید ولد متعلّق به چه کسى خواهد بود؟

جواب : استفاده از نطفه بیگانه براى صاحب فرزند شدن جایز نیست و تولّد فرزند باید مستند به ازدواج صحیح شرعى باشد ولى اگر چنین عملى انجام شود، فرزند متعلّق به صاحبان نطفه است و نسبت به مادرى که در رحم او کشت شده نیز محرم مى باشد، بى آن که از او ارث ببرد.

2--پیوند تخمدان زن اجنبیه به زوجه:

 سوال : در مورد پیوند تخمدان زن اجنبى (مانند پیوند کلیه) براى باردار شدن زوجه، لطفاً به سؤالات زیر پاسخ دهید:

الف) آیا این کار جایز است و دیه دارد؟

ب) آیا تخمدان را مى توان فروخت؟

ج) حکم اولاد زوجه چگونه است؟

د) آیا زن اجنبى حقّى مانند مادر بودن پیدا مى کند؟

 جواب : چنانچه ضرورتى براى این کار نباشد از آن صرف نظر شود. و اگر ضرورتى وجود دارد، بعد از پیوند این عضو جزء بدن آن زن مى شود، و فرزند مال خود اوست. و در فرض فوق دیه ندارد، و خرید و فروش آن جایز است; هرچند بهتر است که پول را در مقابل اجازه برداشتن عضو مزبور بگیرد، نه در مقابل خود آن.

 پرسش 1:
مساله شرعی اهدا تخمک از سوی زنی شوهردار -یا بی شوهر در دو حالت ذکر شده شرح  همسری از لحاظ طبی قادر به ایجاد تخمک مستعد برای حاملگی نیست. وتصمیم دارند که از تخمک زن دیگری در این باب استفاده کنند. یعنی عمل تلقیح در خارج از رحم ایشان صورت گرفته و سپس به بدن ایشان وارد می شود. پاسخ: @@پرسشگر محترم با سلام و تشکر از ارتباطتان با این مرکز؛
به نظر آیت الله خامنه ای  اهدای تخمک از سوی زن شوهردار یا بی شوهر و عمل تلقیح به طریقی که نوشته اید و قرار دادن آن در رحم زن صاحب نطفه اشکال ندارد، ولی باید از مقدمات حرام از قبیل نگاه و لمس حرام و غیر آن ها اجتناب شود، کودکی که از این طریق متولد می شود، ملحق به صاحب  نطفه وتخمک بوده ، الحاق آن به زنی که صاحب رحم است ،مشکل می باشد. باید نسبت به احکام شرعی مربوط به نسب احتیاط شود. .(1)
اما به نظر آیت الله مکارم شیرازی این امر ذاتاً جایز است ،ولی چون غالباً مستلزم نگاه و لمس حرام است، تنها در موارد ضرورت مجاز است.  صاحب نطفه وتخمک پدر ومادر فرزند متولد شده هستند .مادر جانشین در حکم مادر رضاعی است . اگر مادر جانشین دارای شوهر باشد ،باید با اجازه شوهرش باشد.(2)
لطفا در ارتباط های بعدی نام مرجع تقلید خود را ذکر کنید . پی‌نوشت‌ها‌:
1. مقام معظم رهبرى، رساله اجوبه الاستفتاءات ، س 1272و1274.
2. آیت الله مکارم استفتاآت، ج3، س1443.

 ودر خاتمه این پاسخ  توسط واحد پاسخ به سوالات دفتر خدمتتان ارسال شده است
http://www.pasokhgoo.ir
Info@pasokhgoo.ir


/ 0 نظر / 4 بازدید