ویژگی‏های پذیرش تقاضای صدور سند مالکیت از طریق مجازی

احمد تویسرکانی در گفت‌وگو با «حمایت» و با اشاره به این آیین‌نامه گفت: این آیین‌نامه به منظور صدور اسناد مالکیت ساختمان‌های احداث شده بر روی اراضی باسابقه ثبتی و قانونی، ابلاغ شد.وی ادامه داد: همچنین صدور اسناد مالکیت برای اراضی کشاورزی و نسق‌های زراعی و باغ‌هایی - که وضعی مشابه ساختمان‌های فاقد سند را دارند- نیز در این آیین‌نامه لحاظ شده‌است.معاون قوه قضاییه همچنین با بیان اینکه در اجرای قانون تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و ساختمان‌های فاقد سند رسمی، پذیرش تقاضای صدور سند مالکیت از طریق مجازی مد نظر قرار گرفته‌است، خاطرنشان کرد: بر این اساس طراحی و تولید سامانه ثبت الکترونیکی پذیرش درخواست صدور سند مالکیت برای دسترسی آسان متقاضیان و به منظور ارایه درخواست صدور سند مالکیت و اطلاع‌رسانی‌های بعدی آن اجرایی شد. به گفته تویسرکانی، حذف مراجعات حضوری برای پذیرش تقاضای صدور سند مالکیت از مهمترین اهداف در اجرای قانون مذکور بوده‌است.
 درگاه سازمان ثبت، اصلی‌ترین راه دستیابی به ثبت تقاضاها
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور همچنین در پاسخ به این پرسش که ثبت الکترونیک درخواست صدور سند مالکیت در اجرای قانون از چه طریقی قابل دستیابی است، گفت: این مسئله از طریق سامانه پذیرش الکترونیکی تقاضاها به نشانی www.sabtemelk.ir  یا درگاه سازمان ثبت به نشانی www.ssaa.ir  قابل دستیابی است. وی افزود:‌ هم‌اکنون درخواست‌های متقاضیان به صورت الکترونیکی از طریق سامانه ثبت و پس از تشکیل پرونده الکترونیکی برای طرح در هیات‌های ذی‌ربط به کارتابل الکترونیکی آنها ارسال می‌شود.  تویسرکانی ادامه داد: همچنین در فرایند رسیدگی ابلاغ کارشناسی، گزارش‌های کارشناس، ابلاغ به متقاضیان، صدور آرا، اطلاع‌رسانی‌های مرتبط و امثال آن با استفاده از این سامانه انجام می‌‌شود. رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به برخی از ویژگی‌های مهم و کارکردی سامانه ثبت الکترونیکی پذیرش درخواست صدور سند مالکیت نیز تصریح کرد: پرداخت اینترنتی هزینه‌ها، ایجاد شماره پرونده الکترونیکی، امکان اتصال به سامانه پیامک و امکان اطلاع کاربر از اقدامات پرونده برخی از این ویژگی‌ها هستند.
 
 جلوگیری از تضییع حق متقاضیان با شماره پرونده الکترونیکی
وی در خصوص مهمترین نتایج حاصل از ثبت الکترونیکی پذیرش درخواست صدور سند مالکیت نیز بیان کرد: کاهش تردد درون شهری و جلوگیری از ازدحام در واحدهای ثبتی، جلوگیری از تضییع حق متقاضیان با ایجاد شماره پرونده الکترونیکی، تسریع در مراودات با متقاضی با ارسال پیامک و تسریع در روند مشکلات پرونده با امکان پیغام‌دهی به کاربر، حاصل ثبت الکترونیکی در صدور این اسناد است.تویسرکانی با بیان آماری از زمان تشکیل این سامانه تا کنون، تشریح کرد: از ابتدای آبان 91 تا پایان همان سال، 756 هزار و 895 پرونده الکترونیکی متقاضیان در سامانه تشکیل شد که در سال 92 با اضافه شدن بیش از 453 هزار پرونده این رقم به یک میلیون و 210 هزار پرونده افزایش یافت. وی ادامه داد: بر این اساس از کل پرونده‌ها از ابتدا تا پایان سال 92 حدود 996 هزار پرونده بررسی شد. به گفته تویسرکانی، از82 درصد کل پرونده‌های تشکیلی حدود 900 هزار پرونده تایید  و 101 هزار پرونده به علت نقص ارجاع شد. رییس سازمان ثبت اسناد کشور یادآور شد: از کل پرونده‌های تایید شده، برای 75 هزار پرونده رأی مثبت و برای 28 هزار پرونده رأی منفی صادرشد. همچنین بیش از یک هزار پرونده  مختوم به رأی اصلاحی شدند.
 
 دفاتر اسناد رسمی در اجرای آیین‌نامه مذکور مختار هستند
در حالی که رییس سازمان ثبت اسناد از نحوه اجرای آیین‌نامه اجرایی قانون تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و ساختمان‌های فاقد سند رسمی سخن گفت و یکی از روش‌های ثبت تقاضا را «سامانه سازمان ثبت» عنوان کرد، این سوال در اذهان مطرح شد که آیا این امکان از سوی دفاتر اسناد رسمی هم مهیاست یا خیر؟یک عضو هیات مدیره کانون سرفتران و دفتریاران در این خصوص به «حمایت» گفت: طبق قانون، این اختیار علاوه بر سازمان ثبت به دفاتر اسناد رسمی هم داده شده‌است اما امری اجباری نبوده و مردم می‌توانند درگاه خود را برای ثبت تقاضا انتخاب کنند.محمد عظیمیان در ادامه با ابراز تاسف از اینکه برخی از دفاتر اسناد رسمی هنوز به نرم‌افزار ثبت سند رسمی مجهز نشده‏اند، اظهار کرد: متاسفانه باید به دفاتر اسناد رسمی و دفتریاران آموزش داده‌شود و تمام دفاتر به این سامانه مجهز شوند تا بتوانند به نیاز مردم پاسخ دهند. وی افزود: این مسئله همان‌گونه که گفته شد ملزم به ثبت در دفاتر اسناد رسمی نیست و مردم می‌توانند از هر نقطه‌ای از کشور از طریق اینترنت و فضای مجازی درخواست خود را برای سازمان ثبت ارسال کنند.عظیمیان در خصوص روند پیگیری در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور هم گفت: طبق آیین‌نامه‌ای که برای اجرای قانون تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و ساختمان‎های فاقد سند رسمی از سوی رییس قوه قضاییه ابلاغ شد، هر ملکی که فاقد سند باشد، می‌تواند مدارکی را از سوی صاحبان خود به مسئولان سازمان ثبت ارایه کند. وی ادامه داد: هیات‌های موجود که در سازمان ثبت اسناد کشور مستقر هستند با بررسی درخواست مردم، به این نتیجه می‌رسند که اجازه صدور سند رسمی به آنها داده‌شود یا خیر؟این عضو کانون سرفتران و دفتریاران یادآور شد: در صورتی که تخلفی از سوی صاحب ملک رخ داده‌باشد یا مدارک ناقص یا مخدوش باشد، در بررسی هیات‌های مذکور مشخص شده و از مردم تقاضای اصلاح یا تکمیل آنها می‌شود.
http://www.hemayatonline.ir/detail/News/3964

/ 0 نظر / 12 بازدید